Między żurawiem i szybem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 15:00
Poezja Europejskiej Poetki Wolności 2020 – Sinead Morrissey – zainspirowana  arcydziełem wczesnej myśli inżynierskiej (temat poprzedniego wydania MBK), podpowiedziała nam, że można, jak wyżej, zatytułować Magazyn. To – trochę żart, ale gościa specjalnego wydania spotkałam w Stoczni Gdańskiej, nieopodal słynnych żurawi, a w części jego drugiej, informacyjnej, zaprosiliśmy na wystawę, której symbolem jest kopalniany szyb.
Carboland. Nowa wystawa w Muzeum Emigracji w Gdyni
"Carboland". Nowa wystawa w Muzeum Emigracji w GdyniFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
51:31 2020_09_06 14_06_46_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Stefan Chwin gościem specjalnym MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

 

Po kolei więc. 

31 sierpnia nie mogło być inaczej, znalazłam się w Stoczni Gdańskiej, precyzyjnie pod Europejskim Centrum Solidarności, by podobnie, jak wielu moich gdańskich przyjaciół, świętować indywidualnie 40. rocznicę podpisania porozumień.

Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik

Dzień był w Gdańsku wyjątkowy, bo poza tym, wieczorem w Filharmonii wręczana była wspomniana Nagroda Europejski Poeta Wolności. W kilka godzin później na Westerplatte tradycyjnie obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej. Radosne więc rocznice i okoliczności "ścierały się" z tymi najgorszymi w historii.

Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik Przed bramą Stoczni Gdańskiej Foto: Barbara Marcinik

I w tej aurze właśnie Stefan Chwin (nie lubi, kiedy go tytułuje się w tego typu rozmowach) zgodził się na rozmowę o latach 70. i 80. w Gdańsku. Pretekstem była naturalnie rocznica powstania Solidarności, ale też odejście profesor Marii Janion, na której seminaria najpierw uczęszczał, a później z nią współpracował. Jeżeli do tego dodamy fakt wyjątkowości czasu, który od pół roku przeżywamy w skali światowej, ale też bardzo lokalnej, można powiedzieć, że zostaliśmy "wyróżnieni". Nie będzie też typową relacją z naszego spotkania, gdyż odbywało się ono z konieczności w bardzo głośnym miejscu. W tle trwały oficjalne uroczystości obchodów 40-lecia. Zdecydowaliśmy się jednak na odtworzenie tego naszego z pisarzem spotkania, bo jest zarazem rodzajem świadectwa tego niezwykłego czasu.

Stefan Chwin  Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz Stefan Chwin Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Kopalniany dźwig natomiast widnieje na plakacie wystawy otwartej 4 września w Muzeum Emigracji w Gdyni, zatytułowanej "Carboland". Towarzyszy jej instalacja Roberta Kuśmirowskiego "M2/Maison Miniere". "Carboland" – to "historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939". Na razie – krótko – wystawę zarekomendowały dyrektor ME – Karolina Grabowicz-Matyjas oraz kurator Maksymilian Bochenek.

Na dalszym planie – stoczniowy żuraw Foto: Barbara Marcinik Na dalszym planie – stoczniowy żuraw Foto: Barbara Marcinik

W planach mieliśmy wizytę w Gdyni, związaną ze spotkaniem z Pawłem Huelle. Była więc okazja zobaczyć i opowiedzieć szerzej o wystawie spod znaku kopalnianego szybu.

Zaczęliśmy tak oto wrzesień 2020.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Kuba Sadowski
Data emisji: 6.09.2020 
Godzina emisji: 14.06

Czytaj także

Kolory Wolności

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 15:00
"Kolory Przemian" – tak wystawę 170 prac ze swojej kolekcji zatytułował Krzysztof Musiał. Wystawa została otwarta w przeddzień licznych ważnych dla nas rocznic, czyli 14 sierpnia 2020 roku w PGS w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadwrażliwi"- premiera na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 21:00
Jedyną premierę sierpnia 2020 na Scenie Teatralnej Trójki przygotowała Katarzyna Łęcka . To "Nadwrażliwi" – jej adaptacja książki Włodzimierza Zakrzewskiego "W psychiatrycznym gabinecie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk 40 lat później

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 14:06
30 sierpnia 1980 roku mijał siedemnasty dzień strajku. Była sobota. Czy przypuszczali, ze następnego dnia po mszy odprawionej przez księdza Jankowskiego uda się wreszcie porozumieć z delegacją rządową? 
rozwiń zwiń