Między grudniem i grudniem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 22:00
Grudzień 1970 i grudzień 2020. Wehikuł czasu przeniósł nas do wypadków sprzed 50 lat na Wybrzeżu. Powrót z tamtej tragicznej zimy do teraźniejszości byłby wyjątkowo trudny, gdyby nie… artyści i ich sztuka.
Baszka Marcinik i Piotr Salaber
Baszka Marcinik i Piotr Salaber Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

szczecin grudzień 70 1200.jpg
Grudzień '70 – serwis specjalny Polskiego Radia

W pierwszej części wydania, w jeden z najdłuższych wieczorów roku, zaproponowaliśmy PS do słuchowiska na "Scenie teatralnej Trójki".

"Ostry dyżur", zrealizowany dla Radia Gdańsk, zaprezentowany u nas tuż po gdańskiej prapremierze (17.12.20), zajął więcej niż zwykle czasu antenowego STT. Wojciech Fułek zdążył zaledwie zapowiedzieć słuchowisko. Teraz mieliśmy szansę dłużej posłuchać autora.


Posłuchaj
48:20 2020_12_20 21_10_27_PR3_Magazyn_Bardzo_Kulturalny.mp3 Powrót z tragicznej zimy do teraźniejszości (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)

 

Tak się składa, że Wojciech Fułek jest, obok Tomasza Mana, "naszym" autorem, zatem, prezentując jego sztukę, kontynuowaliśmy zarazem rodzaj podsumowania roku, o którym to roku, z drugiej strony, chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć.


Wojciech Fułek 1200.jpg
Grudzień '70, czyli "Ostry dyżur" 

Do części drugiej wydania, tej pokazującej jasną stronę naszej rzeczywistości, zaprosiliśmy "człowieka orkiestrę", czyli Piotra Salabera. To pedagog, osoba utytułowana oraz nagradzana, dyrygent i... co najważniejsze, kompozytor muzyki: teatralnej, filmowej, operowej, ale to jeszcze nie wszystko. Jego twórczość została zaproszona do pewnego płytowego projektu. Kompozycje naszego gościa znalazły się tam wśród dzieł np. Ignacego Jana Paderewskiego czy Wojciecha Kilara. 

Takim, jak powyżej, zestawieniem, staraliśmy się zneutralizować grozę grudnia 1970, zapraszając do alternatywnego świata muzyki. Była to nasza propozycja, "rozważna i romantyczna", na niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie tego roku.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzą: Barbara Marcinik i  Piotr Majewski
Wydawca: Kuba Sadowski 
Data emisji: 20.12.2020 
Godzina emisji: 21.06

Barbara Marcinik

Czytaj także

Teatr Wielki: wojenny dramat i powojenny wysiłek odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:00
To jest wspaniały gmach, który od lat 30. XIX wieku króluje w centrum Warszawy. Będąc jednym z symboli stolicy Polski, podczas II wojny światowej został prawie doszczętnie zniszczony. I choć zespół stosunkowo szybko wznowił działalność, odbudowa budynku została ukończona dopiero w 1965 r. W tym roku sezon w Operze Narodowej rozpoczął koncert światowej klasy kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boska, Boska Komedia w sieci

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 18:00
Po raz pierwszy w historii – choć nie – pierwszy festiwal w tym roku – odbędzie się w sieci i… w Boskiej TV! O Boskiej Komedii rozmawialiśmy bowiem w tym wydaniu MBK, nie bez żalu żegnając listopad 2020 w "Magazynie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grudniowa huśtawka pogodowa

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 18:00
Grudzień jest miesiącem wyjątkowym. Tradycja i nasze upodobania sprawiają, że życie nabiera tempa: Święty Mikołaj i zbliżające się święta Bożego Narodzenia mobilizują nas do zwiększonej aktywności i radosnych, nerwowych zarazem przygotowań.
rozwiń zwiń