Kulturalne zagęszczenie w "MBK"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 09:15
W tym roku - największe zagęszczenie wydarzeń kulturalnych przypada na kwiecień/maj. W czerwcu kultura musi ustąpić miejsca Euro 2012. Latem - Olimpiada w Londynie. Wszystko jasne!
Audio
Magdalena Abakanowicz Dwór Króla Artura
Magdalena Abakanowicz Dwór Króla ArturaFoto: fot. A. Zgirska

Nie bardzo możemy się cieszyć z obecnego "kulturalnego zagęszczenia", gdyż nie sposób we wszystkich festiwalach i premierach uczestniczyć.

Pozostaje mimo wszystko zachować spokój i próbować realizować program maximum.
Najpierw - miłe zobowiązania patronackie.

W PAŃSTWOWEJ GALERII SZTUKI w Sopocie w Wielki Czwartek została otwarta wystawa rzeźb MAGDALENY ABAKANOWICZ. W ten czwartek - wystawa prac PIOTRA POTWOROWSKIEGO. Dziś - porozmawiamy więc o obu ekspozycjach (ciesząc już na kolejne nazwiska w PGS: Malczewski, Dudziński).O najsłynniejszej polskiej współczesnej rzeźbiarce opowie MILADA ŚLIZIŃSKA. O "Wizji pejzażu" Potworowskiego - mamy nadzieję - jego uczeń - KIEJSTUT BEREŹNICKI.

"Krajobraz
"Krajobraz z Łagowa" 1958 olej, płótno, 76x154 , wł. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Zapraszamy: Baszka Marcinik oraz ZBIGNIEW BUSKI - dyrektor PGS.
PAŃSTWOWEJ GALERII SZTUKI W SOPOCIE NIE STRASZNE EURO!!!

Otworzymy wydanie - tradycyjnie - krótką zapowiedzią, tym razem - KLOPSZTANGI. Co to takiego, proszę posłuchać dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza - PAWŁA POTOROCZYNA.

A poza tym: w Teatrze Narodowym w Warszawie - premiera "Orestei" w reżyserii Mai Kleczewskiej, premiery także w Ateneum w Warszawie, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i ... niespodziewana w Teatrze Polskim we Wrocławiu - Marzeny Sadochy i Michała Kmiecika (najmłodszy polski reżyser) - "Czy Pan to będzie czytał na stałe?" (ale, o co chodzi???), w Teatrze Muzycznym w Gdyni też sporo się dzieje - otwarcie Nowej Sceny oraz premiera spektaklu "Bal w operze” - ale o tym więcej za tydzień.


Piosenki z "Balu w operze" Juliana Tuwima z muzyką Leszka Możdżera i w reż. Wojciecha Kościelniaka w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Muzycznego "Capitol". Akompaniament: Trio Leszka Możdżera. Gdynia, teatr Muzyczny, 3 lutego 2008.

Nad sprawnym przebiegiem wydania MBK czuwają Wojciech Dorosz i Andrzej Dubas (z Radia Gdańsk).

Czytaj także

Odeszła mistrzyni ciepłej ironii

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 22:00
- Dla mnie kluczem do Jej poezji jest ratunek, to jest poezja ratunkowa. Ona chciała podtrzymywać ludzi, nas. I to się udało - mówił na antenie Trójki Anders Bodegard, tłumacz poezji Wisławy Szymborskiej na język szwedzki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samobójcze misje Jana A. P. Kaczmarka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 20:00
- Opierałem się długo, bo wiedziałem, że po nieudanym podejściu do tematu takiego, jak koncert Jankiela, można zostać ukrzyżowanym - o samobójczych wyzwaniach, Festiwalu "Transatlantyk" i pracy z synem opowiadał w Trójce Jan A. P. Kaczmarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodzinowe przystawki wspomnień, dania z humoru i muzyczne desery

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 16:00
Z okazji urodzin Trójki w studiu Jubilatki zebrała się cała Redakcja Publicystyki! Wspomnieniom nie było końca ...
rozwiń zwiń