Jubileusz telewizji Kino Polska. To już 10 lat!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 16:04
- Na początku to była telewizja garażowa, prawie dosłownie. Mieliśmy willę, w piwnicach działały studia postprodukcyjne, pracowało kilkanaście osób, wszyscy robili prawie wszystko - mówi Grzegorz Molewski o początkach telewizji Kino Polska, która w minionym tygodniu świętowała 10-lecie istnienia.
Audio
  • Jubileusz telewizji Kino Polska. To już 10 lat! (Trójkowo, filmowo)
Jubileusz telewizji Kino Polska. To już 10 lat
Foto: mat. promocyjne

Prace nad uruchomieniem telewizji Kino Polska ruszyły w drugim kwartale 2002 roku. - Pierwsze kilkanaście lat transformacji ustrojowej poświęciliśmy na odreagowanie naszego wcześniejszego oddalenia się od Zachodu, zapominając o swojej kulturze. Wiadomo jednak, że taka sytuacja nie może długo trwać. Kilka lat czekałem na start polskiego kanału filmowego. Z perspektywy czasu okazało się, że był to idealny moment - mówi Grzegorz Molewski, współtwórca telewizji Kino Polska.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz  "Trójkowo, filmowo" >>>

Telewizja, jak wskazuje nazwa, koncentruje się na dorobku polskiej kinematografii, przedstawia za to całą jej paletę - od animacji, poprzez kroniki filmowe, dokumenty, po fabuły. - Emisja filmów fabularnych była pretekstem do wertowania archiwów i wyszukiwania tych krótkich form filmowych, zupełnie zapomnianych wówczas w telewizji. Był to też pretekst, by rozpocząć nagrywanie rozmów z polskimi twórcami filmowymi: reżyserami, aktorami czy operatorami - dodaje Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa telewizji Kino Polska.

W audycji rozmawialiśmy również:

- z Magdaleną Boczarską o filmie "W ukryciu",

- z Moniką Pawluczuk, autorką dokumentu "Kiedy będę ptakiem",

- z Jarosławem Antoszczykiem, twórcą serialu "Ikony srebrnego ekranu".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Trójkowo, filmowo", którą prowadził Ryszard Jaźwiński.

(mk)