Prace nad uruchomieniem telewizji Kino Polska ruszyły w drugim kwartale 2002 roku. - Pierwsze kilkanaście lat transformacji ustrojowej poświęciliśmy na odreagowanie naszego wcześniejszego oddalenia się od Zachodu, zapominając o swojej kulturze. Wiadomo jednak, że taka sytuacja nie może długo trwać. Kilka lat czekałem na start polskiego kanału filmowego. Z perspektywy czasu okazało się, że był to idealny moment - mówi Grzegorz Molewski, współtwórca telewizji Kino Polska.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
Telewizja, jak wskazuje nazwa, koncentruje się na dorobku polskiej kinematografii, przedstawia za to całą jej paletę - od animacji, poprzez kroniki filmowe, dokumenty, po fabuły. - Emisja filmów fabularnych była pretekstem do wertowania archiwów i wyszukiwania tych krótkich form filmowych, zupełnie zapomnianych wówczas w telewizji. Był to też pretekst, by rozpocząć nagrywanie rozmów z polskimi twórcami filmowymi: reżyserami, aktorami czy operatorami - dodaje Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa telewizji Kino Polska.
W audycji rozmawialiśmy również:
- z Magdaleną Boczarską o filmie "W ukryciu",
- z Moniką Pawluczuk, autorką dokumentu "Kiedy będę ptakiem",
- z Jarosławem Antoszczykiem, twórcą serialu "Ikony srebrnego ekranu".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Trójkowo, filmowo", którą prowadził Ryszard Jaźwiński.
(mk)