X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoła aktorska to stracony czas? David Mamet szokuje środowisko teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 20:11
Wielokrotnie nagradzany dramaturg, reżyser i wykładowca, napisał szczerą, łamiącą konwenanse książkę. "Prawda i fałsz" nie pozostawia suchej nitki na aktorskich tradycjach, zasadach i przyzwyczajeniach, w zamian oferując aktorom użyteczną wiedzę. - Dla mnie to była bomba mentalna - przyznaje aktor Redbad Klijnstra.
Audio
  • Szkoła aktorska to stracony czas? David Mamet szokuje środowisko teatralne (Trójkowo, filmowo)
Aktor i reżyser Redbad Klijnstra
Aktor i reżyser Redbad KlijnstraFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szkoły aktorskie, "interpretacja tekstu", "pamięć emocjonalna", "metoda Stanisławskiego" - David Mamet przystępuje do tych "bożków współczesnego aktorstwa" z młotem pneumatycznym. Przy tym uczy aktora, jak ma pozostawać wiernym treści sztuki, co jest ważne podczas przesłuchań i prób, jak sobie radzić z agentami i reżyserami, jak nawiązywać relację z publicznością i jak nie popaść w pułapki, które dla wielu oznaczają koniec kreatywnej drogi.
"Niczego się nie wypieraj, nic nie wymyślaj, mów głośno, stój prosto, daj sobie spokój ze szkołą aktorską". Tymi słowy jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych dramaturgów w książe "Prawda i fałsz. Herezja i zdrowy rozsądek w aktorstwie" rozprawia się z zawodem aktora.

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>
- Tak zwana metoda Stanisławskiego jest ostro atakowana przez Mameta. I ma on rację ze swojej perspektywy. Chociaż mi wydaje się, że mówi to samo co Stanisławski, który jednak przez lata został przeinaczony. Bo w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby nie kombinować, nie tracić czasu na rzeczy, które nie pomagają w osiąganiu efektu na scenie - tłumaczył Redbad Klijnstra.
Jako przykład zbędnego angażowania się aktora Klijnstra podał tworzenie fikcyjnych biografii postaci, budowanie życiorysów, które nie są zapisane w scenariuszu. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć, a więc i lepiej zgrać daną rolę. - Dla mnie ta książka była bombą mentalną, bo jak ja mogę wiedzieć więcej o postaci niż o sobie?! Przecież wielu informacji o sobie dowiaduję się dopiero po konkretnych wydarzeniach w moim życiu. Tak samo jest z budowaniem postaci. Dzięki Mametowi wiem, że mogę pozwolić sobie na wyjście na scenę nie wiedząc więcej o granej postaci, niż wiem w danym momencie - mówił aktor.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o książce "Prawda i fałsz. Herezja i zdrowy rozsądek w aktorstwie" mówili też Tomasz Szafrański - reżyser, tłumacz książki oraz Jarosław Banaszek - reżyser. Ponadto w "Trójkowo, filmowo" jak zawsze dużo informacji o premierach kinowych i najważniejszych wydarzeniach w świecie filmu.

Do słuchania "Trójkowo, filmowo" zapraszamy w każdą niedzielę między 14.05 a 15.00. Audycję przygotowuje Ryszard Jaźwiński.

(ei, mat. prom. Wydawnictwa Filmowego, kd)

Czytaj także

Palkowski o filmie "Bogowie": zobaczyłem w Relidze rockandrollowca

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 11:40
- Nie spodziewałem się tak dobrego przyjęcia. 7 lat przerwy było niezbędne, żeby dojrzeć, zebrać kopy, pocierpieć i pośmiać się. Minęło sporo czasu i cudownie jest tu wrócić - mówił w Trójce Łukasz Palkowski, reżyser filmu "Bogowie" uznanego za najlepszy polski film na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Porwanie Michela Houellebecqa", czyli jak było naprawdę...

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:30
- Powstała komedia w tradycji najlepszych filmów Monty Pythona sprzed wielu lat. Sam Houellebecq zgodził się wystąpić w filmie w roli samego siebie - mówi w audycji "Do południa" Jakub Duszyński.
rozwiń zwiń