Eksperymentalna ekranizacja "Maski" Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 19:15
Rok 2021 jest Rokiem Stanisława Lema, co znajduje wyraz także w twórczości filmowej. Niedawno rozmawialiśmy o "Pokoju" Krzysztofa Jankowskiego (adaptacja "Podróży siódmej" z "Dzienników gwiazdowych"), teraz w sieci pojawia się "Maska" wg opowiadania o tym samym tytule.
Maska Hanka Brulińska
"Maska" Hanka BrulińskaFoto: materiały prasowe

Za tą ekranizacją stoi Hanka Brulińska, aktorka i, jak sama mówi, czasami reżyserka, a w tym wypadku również autorka adaptacji. Praca nad filmem – a raczej filmami, gdyż najpierw powstały dwie części, które zostały połączone w blisko 15-minutową całość – trwała siedem miesięcy. Już wiadomo, że film będzie prezentowany na zagranicznych festiwalach.


Posłuchaj
51:17 2021_02_20 18_06_51_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Filmowe nowości, filmowe rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego (Trójkowo, filmowo)

– Z opowiadaniem "Maska" Stanisława Lema związana jestem od lat, gdyż zetknęłam się z nim już na studiach. Długo nad nim pracowałam, mogę powiedzieć, że właściwie w każdej komórce mojego ciała jest gdzieś ten tekst – opowiada o genezie projektu Hanka Brulińska.

– Ten tekst jest interesujący pod wieloma względami. To właściwie jedyne dzieło Lema, w którym od początku do końca bohaterką jest kobieta. I dlatego tak bardzo się z nim utożsamiłam – tłumaczy artystka. – Jest tam bardzo bogata warstwa literacka połączona ze staroświecką stylizacją. Lem w "Masce" łączy wiele różnych treści: filozofię miłości, temat sztucznej inteligencji, przekraczania granic, niejednoznaczności – wylicza.

Ponadto w audycji:

  • rozmowa z Kingą Zabawską, kierowniczką Iluzjonu Filmoteki Narodowej o aktualnych kinowych planach repertuarowych;
  • wywiad z gościem specjalnym: malarzem, grafikiem, autorem wideo-artów Rafałem Bujnowskim;
  • przedpremierowa rozmowa o filmie fabularnym „Las” artystki sztuk wizualnych Joanny Zastróżnej (film jest obecnie w fazie postprodukcji);
  • filmy w sieci: „PJ Harvey. A doc called money”;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 18.06

pr

Czytaj także

Starość też radość. Jane Fonda o "Pozycji obowiązkowej"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 19:00
78. rozdanie Złotych Globów czeka nas pod koniec lutego, ale już jedno jest pewne – honorową statuetkę, czyli Nagrodę Cecila B. de Mille'a odbierze Jane Fonda. Aktorka, producentka, pisarka i aktywistka opowiedziała w Trójce o najnowszym kinowym filmie ze swoim udziałem. Komedię romantyczną "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa Holdermana już można oglądać w sieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" – pojedynek osobowości na korcie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 17:00
– Jest to historia nie tylko dla fanów tenisa. Nawet znając tę historię, "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" ogląda się w napięciu. To zarówno świetny film psychologiczny, jak i film sportowy – mówiła w Trójce filmoznawczymi Izabela Wierzbińska. Debiutancki obraz Janusa Metza z 2017 roku znów jest dostępny dla kinomanów, tym razem w sieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Glob: nominacje, faworyci, zaskoczenia

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 17:15
To nie było zwykłe wydanie tej audycji: Ryszard Jaźwiński zaczął je od krótkiego wspomnienia o Krzysztofie Kowalewskim, który zmarł w sobotę 6 lutego w wieku 83 lat. Przypomniał również fragment kultowego cyklu "Kocham pana, panie Sułku".
rozwiń zwiń