"Ten film to reakcja na to, co działo się wówczas w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 18:05
23 listopada odbyła się premiera filmu "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. Ryszard Jaźwiński spotkał się z twórcami tej produkcji.
Audio
  • Premiera filmu "Via Carpatia" (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Via Carpatia
Kadr z filmu "Via Carpatia"Foto: mat. prasowe

Plakat filmu "Via Carpatia" Plakat filmu "Via Carpatia"

– To była szybka reakcja na to, co wówczas działo się w Polsce i Europie. To był czas największego nasilenia fali imigracyjnej z Syrii. Czuliśmy się wobec tego bezsilni. Zdecydowaliśmy się zareagować filmem na te wydarzenia – tłumaczy Klara Kochańska.

– Film był pokazywany na kilku festiwalach. Premierę miał w Karlowych Warach, teraz planujemy jechać z nim do Kairu. Dużo się dzieje i jest to dla nas zaskakujące – dodaje Kasper Bajon. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w dołączonym nagraniu.

W audycji ponadto:

  • 25. Międzynarodowy Festiwal Etiuda & Anima w Krakowie (patronat Trójki) – połączenie ze studiem Radia Kraków, rozmowa z Ewą Braun, laureatką Oscara i Złotego Dinozaura (tegorocznej nagrody specjalnej) oraz z Bogusławem Zmudzińskim, dyrektorem festiwalu;
  • 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi (patronat Trójki) – rozmowa z Anną Serdiukow, dyrektorem artystycznym festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • Tydzień Kina Litewskiego w Warszawie – rozmowa z Rasą Rimickaite, attache kulturalnym Republiki Litwy, najważniejsze wydarzenia filmowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Ewa Braun (lauratka Oscara i Złorego Dinozaura), Anna Serdiukow (dyrektor artystyczny festiwalu 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi), Klara Kochańska i Kasper Bajon (autorzy filmu "Via Carpatia"), Rasa Rimickaite (attache kulturalny Republiki Litwy)
Data emisji: 24.11.2018
Godzina emisji: 16.08

kw/mk

Czytaj także

"Jeszcze jeden dzień życia", czyli nietypowe połączenie gatunków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:00
Od wczoraj w naszych kinach można oglądać film "Jeszcze jeden dzień z życia". To niezwykła opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim. Z jednym z jego twórców, Damianem Nenowem, rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arthur Reinhart: tu pojawiają się największe gwiazdy kinematografii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 17:15
Przed nami uroczyste otwarcie Festiwalu Camerimage. Z tej okazji Ryszard Jaźwiński zaprosił do rozmowy Arthura Reinharta, dwukrotnie nagrodzonego Złotą Żabą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dick Pope: światło to moja obsesja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 17:15
Festiwal Camerimage 2018 dobiega końca. W związku z imprezą w Bydgoszczy pojawiło się wiele niezwykłych postaci światowego kina. Jednym z nich jest operator filmowy Dick Pope.
rozwiń zwiń