X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Krzyżoki". Jak sacrum łączy się z profanum

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 17:00
– Musiałam zrobić ten film, bo to moja bardzo osobista historia. Dedykuję ten film mojemu ojcu – opowiada Anna Gawlita, która we współpracy z Tomaszem Wolski nakręciła film "Krzyżoki".
Audio
  • Trójka na festiwalu Żubroofka (Trójkowo, filmowo)
Kadr z filmu Krzyżoki
Kadr z filmu "Krzyżoki"Foto: mat. prasowe

W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Ludzie zbierają się przed kościołem, ale tłoczą się tu również konie. To tradycyjny element obchodów świąt, na które składają się modlitwy, konny objazd wokół pobliskich zabudowań oraz żarliwe śpiewy zakrapiane alkoholem. Enigmatyczny montaż i czarno-białe zdjęcia oddają podniosłą atmosferę święta, w którym sacrum łączy się z profanum w przedziwnej gonitwie. Patronuje jej niewielka figurka Chrystusa Zmartwychwstałego. Tak celebrowane Krzyżoki są obyczajem typowym dla południa Polski. Podczas 35-kilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której także:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku – rozmowy z gośćmi festiwalu: twórcami filmów, laureatami i jurorami;
  • premiera filmu "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej – wypowiedzi twórców;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Anna Gawlita i Tomasz Wolski (twórcy filmu "Krzyżoki"), Justyna Mytnik, Arjun Talwar, Sandro Wysocki (absolwenci Łódzkiej Szkoły Filmowej), Gabriela Muskała (aktorka, autorka scenariusza filmu "Fuga"), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka), Magda Kowalczyk i Grzegorz Brzozowski (twórcy filmu "Obcy na mojej kanapie"), Maciej Rant (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka) 
Data emisji: 8.12.2018
Godzina emisji: 16.08

mat. prasowe/mk

Czytaj także

Filmowe rozmowy, filmowe nowości

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 11:00
Sobotnie "Trójkowo, filmowo" jak zawsze pełne będzie inspirujących rozmów z filmowcami i aktorami. Zapraszamy do słuchania!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ten film to reakcja na to, co działo się wówczas w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 18:05
23 listopada odbyła się premiera filmu "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. Ryszard Jaźwiński spotkał się z twórcami tej produkcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Carey Mulligan jest sercem tego filmu". Premiera "Krainy wielkiego nieba"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:15
7 grudnia do kin trafi film "Kraina wielkiego nieba". Ada Minge opowiedziała w Trójce o tej produkcji, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści "Wildlife" Richarda Forda, laureata Nagrody Pulitzera.
rozwiń zwiń