Agnieszka Holland: emocje wywołują empatię

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 17:00
Najnowszy film Agnieszki Holland "Obywatel Jones" zadebiutował już w lutym tego roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W Polsce po raz pierwszy pokazano go na festiwalu w Gdyni, skąd wyjechał z najważniejszą nagrodą – Złotymi Lwami.
Audio
  • Agnieszka Holland i jej opowieść o Wielkim Głodzie (Trójkowo, filmowo)
Agnieszka Holland
Agnieszka HollandFoto: shutterstock/yakub88

"Obywatel Jones" "Obywatel Jones"

– To, co uwiodło mnie w tym scenariuszu, to fakt, jak bardzo jest on aktualny. Głód na Ukrainie to ważny i nieopowiedziany temat. Jest on niezwykle głęboko obecny w historii Europy i ciągle istniejący jako nieprzepracowana trauma, która ma wciąż swoje polityczne konsekwencje. Nieznana jest ilość ofiar. Prawdopodobnie nigdy jej nie poznamy. Na Ukrainie długo nie mówiono na ten temat, podobnie jak w Izraelu po II wojnie światowej, gdzie osoby, które przeżyły Holokaust długo milczały z poczucia traumy, wstydu i lęku – opowiada Agnieszka Holland.

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni najnowszy film Agnieszki Holland, thriller polityczny "Obywatel Jones" to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2019 roku. Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką "utopią". Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella.

W audycji ponadto:

  • Premiera dokumentalna: "Kult. Film" – rozmowa z Olgą Bieniek, autorką filmu;
  • Premiera zagraniczna: "Van Gogh. U bram wieczności" – rozmowa z Arturem Liebhartem; 
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Agnieszka Holland (reżyserka), Artur Liebhart (dyrektor Millennium Docs Agains Gravity), Olga Bieniek (producent filmowy),
Data emisji: 26.10.2019
Godzina emisji: 16.09

mat. prasowe/ml/gs

Czytaj także

"Czarny Mercedes" – czarny kryminał o okupowanej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:00
– Pomysł na film "Czarny Mercedes" zaczął się od książki, którą pisałem, nie mając nadziei na to, że przełożę ją na ekran. Chciałem po prostu opowiedzieć tę historię – mówił reżyser Janusz Majewski. Obraz, który zaprezentowano m.in. podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, od 4 października można oglądać w kinach w całym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Janusza Kondratiuka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 17:00
W miniony poniedziałek pożegnaliśmy Jana Kobuszewskiego. W dniu pogrzebu kochanego przez Polaków aktora dotarła do nas kolejna smutna wiadomość – zmarł reżyser Janusz Kondratiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" – film o jazzowej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
– Można sobie wyobrazić, że opowiadamy biografię pianisty z minimalną ilością muzyki, ale uważam że byłoby to zafałszowanie. Od początku było wiadomo, że muzyki będzie dużo, że będzie porządkowała tę historię, nawet w takim porządku jazzowym, improwizowanym – mówi Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń