Festiwal najlepszych koreańskich animacji, bez wychodzenia z domu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 17:05
"K–animation" to pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani azjatyckich produkcji? – Rozmowa z Joanną Łapińską, autorką programu przeglądu.
Kadr z animacji pełnometrażowej Król świń Sang-ho Yeona
Kadr z animacji pełnometrażowej "Król świń" Sang-ho YeonaFoto: mat. promocyjne

Jeszcze w kwietniu, fani kina azjatyckiego będą mieli okazję do zapoznania się z najlepszymi i najciekawszymi koreańskimi animacjami. Wszystko bez wychodzenia z domu.  

Posłuchaj
49:09 2021_04_17 16_07_50_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Przegląd dla fanów koreańskich animacji i nie tylko (Trójkowo, filmowo)

Koreańskie animacje 

– Wydarzenie odbywa się online. Nasz program, nawet jeżeli wydarzenie jest niewielkie,  jest bardzo rozbudowany. Podzieliliśmy je na trzy sekcje. Pierwsza z nich to spotkanie z produkcjami pełnometrażowymi, które pochodzą z Korei Południowej. Chcemy zwrócić widzom uwagę na artystów, którzy tworzą ciekawe i wyraziste obrazy. Druga część została dedykowana krótkiej formie. Podczas niej, będzie można zobaczyć jak wiele dzieje się w świecie koreańskiej animacji. Ostatnią sekcję tworzy wyjątkowa retrospektywa Jeong Da-hee, jednej z najciekawszych reżyserek – mówiła Joanna Łapińska, autorka programu przeglądu. 

Opublikowany przez Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich / Warsaw Korean Film Festival Środa, 7 kwietnia 2021

Jeong Da-hee

– Bardzo się cieszę, że przygotowaliśmy retrospektywę tej artystki. To jedno z najciekawszych nazwisk swoich czasów. Jeong Da-hee tworzy dzieła na granicy filmu i sztuk wizualnych. To piękne, metaforyczne, powolne kino, które zagląda w nasz świat. Kiedy myślę o jej dokonaniach, mam poczucie jakby każdy jej film rozkładał strukturę świata na części pierwsze. Czas i przemijanie to pojęcia kluczowe dla jej dorobku. Co więcej, Jeong Da-hee pozwala sobie na wyznaczanie własnych praw fizyki i sprawia, że zaczynamy patrzeć na to, co nas otacza, z zupełnie innej perspektywy – wyjaśniał gość "Trójkowo, filmowo".

[BISFF 2016] 의자 위의 남자 - 트레일러 Man on the chair - trailer / Busan International Short Film Festival

Festiwal

– "Kanimation" to nie tylko przegląd animacji, ale pierwszy w Polsce festiwal, w całości poświęcony temu gatunkowi. Wydarzenie jest młodszą siostrą znanego wielu fanom kina azjatyckiego, Warsaw Korean Film Festival. Przygotowując program tamtej imprezy, mieliśmy wrażenie, że koreańska animacja aż prosi się o to, by przyjrzeć się jej z bliska. Bardzo cieszymy się, że uda się to już niebawem – podsumowała Joanna Łapińska. 

Okazja do zapoznania się z animacjami w ramach organizowanego festiwalu już w ostatni kwietniowy weekend, 23-25 kwietnia. Wszystkie wydarzenia dostępne będą na platformie internetowej. 

Ponadto audycji:

  • Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) 2021 – podsumowanie i przedstawienie najważniejszych laureatów, rozmowa z Darią Kowalską;
  • II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" (online, do 18.04) – zapowiedzi programowe, rozmowa z Karolem Litwinem, koordynatorem programowym festiwalu;
  • rozmowa z Konradem Starczewskim, współautorem filmu o Józefie Marcinkiewiczu pt. "Wybraniec bogów" (w programie festiwalu "Echa Katynia");
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 17.04.2021
Godzina emisji: 16.07

kr/zch

Czytaj także

Polskie Nagrody Filmowe: głosowanie czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 17:15
Pandemia pozmieniała warunki działania wielu branż, także filmowej. Dlatego dopiero teraz rozpoczęło się głosowanie na kandydatów do Polskich Nagród Filmowych, czyli Orłów 2021. Nominacje poznamy 21 kwietnia, a sama ceremonia rozdania Orłów odbędzie się pod koniec maja lub na początku czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapach wakacji w kinie. "Każdy ma swoje lato"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 17:05
Pierwsze miłości, rozstania, ból serca i nostalgia. "Każdy ma swoje lato" to obraz przepełniony emocjami i zapachem wakacji. W audycji "Trójkowo, filmowo" rozmowa z odtwórcą głównej roli, Nicolasem Przygodą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowo, muzycznie i świątecznie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 18:15
Obecnie kina, podobnie jak inne instytucje kulturalne, są z powodu pandemii zamknięte. Dlatego wszelkiego rodzaju wydarzenia filmowe – premiery, pokazy, festiwale – przeniosły się do sieci. I właśnie o jedynym festiwalu, który odbywa się także podczas świąt wielkanocnych, w "Trójkowo, filmowo" rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmy dla smakoszy kina azjatyckiego. Platforma kinowa jest już dostępna w sieci

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:55
Prawdziwa gratka dla fanów kina azjatyckiego. "Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków" na trwałe zagościł w przestrzeni internetowej. Wiele tytułów dostępnych będzie dla użytkowników przez cały rok. To jednak nie koniec niespodzianek, jakie przewidzieli organizatorzy.
rozwiń zwiń