"Nomadland". Wielki wygrany tegorocznych Oscarów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 17:29
Specjalne wydanie audycji "Trójkowo, filmowo" pełne było inspirujących rozmów ze znawcami filmu. W programie Ryszard Jaźwiński i jego goście podsumowali tegoroczną galę Oscarów. 
Peter Spears, Frances McDormand, Chloe Zhao, Mollye Asher i Dan Janvey nagrodzenie statuetkami Oscara za film Nomadland.
Peter Spears, Frances McDormand, Chloe Zhao, Mollye Asher i Dan Janvey nagrodzenie statuetkami Oscara za film "Nomadland".Foto: POOL/Reuters/Forum

– Największym tryumfatorem tegorocznej gali okazał się film "Nomadland". Obraz zdobył statuetki aż w trzech kategoriach: za najlepszy film roku, reżyserię oraz kobiecą rolę pierwszoplanową. Za najlepszą rolę męską z kolei nagrodzony został Anthony Hopkins, który nie pojawił się na gali ani osobiście, ani online  – mówił w programie "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński. 

Posłuchaj
49:02 2021_05_01 16_07_49_Trójkowo_filmowo.mp3 Najwięksi zwycięzcy Oscarów 2021 (Trójkowo, filmowo)

 

"Nomadland"

– O tym filmie mówi się dużo od momentu, w którym zaprezentowany został podczas Festiwalu w Wenecji. Niemalże w tym samym czasie oglądała go również publiczność w Toronto. Podczas obydwu wydarzeń zdobył najważniejsze nagrody. Moim zdaniem niewyobrażalnym jest, że do dziś został uhonorowany aż 130 wyróżnieniami. Są to nie tylko nagrody festiwalowe, ale też tytuły przyznawane przez koła krytyków filmowych z całego świata – mówił Kuba Armata, krytyk filmowy. 

– Przed premierą filmu o jego reżyserce mówiono głównie w kontekście dzieła, które jeszcze nie doczekało się swojej premiery. To Marvelowska produkcja z plejadą gwizd, która niejako miała potwierdzać jej status i to, że zaliczana zostaje do pierwszej ligi Hollywood. Co zaskakujące, mimochodem udało jej się stworzyć film, który bez wahania uznać można za najważniejszy obraz 2021 roku – kontynuował.

NOMADLAND | Official Trailer | Searchlight Pictures / SearchlightPictures

Inspiracje

– "Nomadland" oparty jest na głośnym reportażu Jessici Bruder. Warto dodać, że nie tak dawno został on przetłumaczony na język polski. To pozycja, po którą warto sięgnąć. Stanowi opowieść o współczesnych nomadach. Mitologia drogi to coś szczególnego w Stanach Zjednoczonych. Od lat występuje w kinie oraz w literaturze i nadal uważana jest za zjawisko niezwykłe. Co ciekawe, w tym przypadku opowiedziana została z perspektywy zewnętrznej. Film poraża swoim niewyobrażalnym profesjonalizmem, mimo że występuje w nim jedynie dwoje zawodowych aktorów. Duże wrażenie wywarła na mnie także praca kamery. Zachwycają nie tylko krajobrazy, ale również sam sposób filmowania. To opowieść o ludziach, którzy wybierają życie w ciągłej drodze. Często są do tego zmuszeni przez rzeczywistość ekonomiczną i utratę pracy. To pozycja, którą zdecydowanie warto zobaczyć w kinie  rekomendował Kuba Armata.

Ponadto w audycji:

  • kto zabrał Oscara Dariuszowi Wolskiemu – rozmowa z Kazimierzem Suwałą, dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego CameraImage,
  • o nagrodzie za całokształt twórczości i książce o Jamesie Bondzie autorstwa Pierce'a Brosnana.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 16.07


zch/gs

Czytaj także

Polskie Nagrody Filmowe: głosowanie czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 17:15
Pandemia pozmieniała warunki działania wielu branż, także filmowej. Dlatego dopiero teraz rozpoczęło się głosowanie na kandydatów do Polskich Nagród Filmowych, czyli Orłów 2021. Nominacje poznamy 21 kwietnia, a sama ceremonia rozdania Orłów odbędzie się pod koniec maja lub na początku czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal najlepszych koreańskich animacji, bez wychodzenia z domu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 17:05
"K–animation" to pierwszy w Polsce festiwal najlepszych koreańskich animacji. Jak będzie przebiegać wydarzenie? Czego mogą spodziewać się fani azjatyckich produkcji? – Rozmowa z Joanną Łapińską, autorką programu przeglądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto z Orłem, a kto ze statuetką Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 17:15
W tym tygodniu poznaliśmy listę nominowanych do 23 edycji Polskich Nagród Filmowych – Orły. Jest kilka niespodzianek, ale czy równie zaskakujące będą ostateczne werdykty? W poniedziałek, 26 kwietnia, rozpocznie się wybór laureatów. Kto zostanie nagrodzony, przekonamy się dopiero na przełomie maja i czerwca. Wcześniej, 20 maja, zostanie uroczyście ogłoszone nazwisko laureata Nagrody Specjalnej "za osiągnięcia życia".
rozwiń zwiń