"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:12
"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
Kadr z filmu Śniegu już nigdy nie będzie w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej
Kadr z filmu "Śniegu już nigdy nie będzie" w reżyserii Małgorzaty SzumowskiejFoto: mat. promocyjne

"Śniegu już nigdy nie będzie" to film fabularny. Jego centralną postacią jest Żenia, urodzony w Czarnobylu, kilka lat po katastrofie elektrowni atomowej. Mężczyzna od dzieciństwa przejawiał tajemnicze, bioenergoterapeutyczne zdolności. Zdecydował się na wyjazd do Polski, gdzie rozpoczął pracę jako masażysta na jednym z zamkniętych osiedli.

– "Śniegu już nigdy nie będzie" to tytuł symboliczny. Rodzaj metafory słownej – powiedziała Małgorzata Szumowska. – Ostatni rok zaskoczył nas pod wieloma względami. Tytuł jest przewrotny i zaprasza do myślenia – dodał Michał Englert. 

Posłuchaj
50:09 2021_06_05 16-07-35_PR3_Trójkowo_filmowo.mp3 Małgorzata Szumowska i Michał Englert. "Śniegu już nigdy nie będzie" (Trójkowo, filmowo)

 

Inspiracje 

– Film doczekał się swojej premiery po roku. Wymyśliliśmy go ponad trzy lata temu. Można w nim odnaleźć wiele inspiracji z naszego środowiska i ze szkół, do których uczęszczały nasze dzieci. To w dużej mierze obserwacje ludzi z kręgu, do którego mieliśmy dostęp. Nie jest to jednak krąg artystyczny, tylko zgoła inny – opowiadała Małgorzata Szumowska.

– Gdy kończyliśmy "Twarz", wymyśliliśmy głównego bohatera. Jak w naszym wypadku bywa, wszystko jednak ewoluowało do samego końca. Na bieżąco reagujemy na to, co się dzieje i często wprowadzamy zamiany w scenach i tekstach. Postaci filmowe zawsze noszą cechy ludzi, których spotykamy na swojej drodze. To fuzja, która jest stworzona na potrzeby danego przebiegu dramatycznego – podkreślił Michał Englert. 

Śniegu już nigdy nie będzie zwiastun PL / krkino.pl

Międzygatunkowa twórczość

– Jestem w takim momencie, że podoba mi się możliwość robienia różnych rzeczy, łącznie z kinem gatunkowym. Ten film łączy w sobie różne gatunki i pokazuje naszą umiejętność tworzenia historii, która jest trochę komercyjna. Film sprzedał się na cały świat. Mamy dystrybutorów w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Zyskał też dobre recenzje od widowni w Hiszpanii czy Monachium, która miała już możliwość go oglądać. Można powiedzieć, że recenzje wszędzie są świetne. To zdarza się bardzo rzadko. Cieszy nas odbiór zagranicznej publiczności. Co ciekawe, premierze często towarzyszą retrospektywy naszej twórczości – dodała Szumowska. 

Jak odbierać film?

– To film, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie ma jednego klucza. Na tym właśnie polega nasza wolność jako twórców i wolność publiczności do interpretowania obrazu po swojemu – podsumował Michał Englert.  

  

Ponadto w audycji:

  • 61. Krakowski Festiwal Filmowy – rozmowa z dokumentalistą Tomaszem Wysokińskim, autorem zrealizowanego w RPA filmu "Spacer z aniołami" (w Konkursie Międzynarodowym krakowskiego festiwalu);
  • 35. Tarnowska Nagroda Filmowa – Festiwal Polskich Filmów Pełnometrażowych (od 5 do 12.06.2021) – spotkanie z Kubą Armatą, krytykiem filmowym i nowym dyrektorem artystycznym festiwalu – zapowiedzi programowe;
  • rozmowa z reżyserem Juliuszem Machulskim, ubiegłorocznym laureatem nagrody za całokształt twórczości i tegorocznym przewodniczącym jury profesjonalnego Konkursu Głównego Tarnowskiej Nagrody Filmowej.


***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 16.07


zch

Czytaj także

Filmowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość i "Las". Rozmowa z Andrzejem Chyrą

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 17:10
– Dziś przeszłość łączy się z teraźniejszością i przeszłością. Przyszłość to wyczekiwana i zapowiadana na jesień tego roku premiera filmu "Las", w reżyserii Joanny Zastróżnej. Wiele wskazuje na to, że ten jeden z najdłużej realizowanych polskich filmów może okazać się wydarzeniem sezonu. Porozmawiamy o nim z osobą, która do tej pory widziała najwięcej, montażystką Sandrą Ksepką. Nie zabraknie też przeszłości, czyli wspomnień Andrzeja Chyry, odtwórcy jednej z głównych ról, z planu filmowego – zaprosił na audycję Ryszard Jaźwiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2021. Uhonorowany Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 17:00
Ogłoszono nazwisko pierwszego laureata Polskich Nagród Filmowych. Honorową Nagrodę Za Osiągnięcia Życia odbierze w tym roku kompozytor Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smak wolności i kobieca siła. Film "Wolka" oczyma Olgi Bołądź

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:15
– Na ekranach kin zagościł film "Wolka" w reżyserii Arniego Olafura Asgeirssona. To znany i bardzo ceniony islandzki reżyser, który niestety nie doczekał premiery swojego ostatniego dzieła. "Wolka" to obraz interesujący z wielu powodów. Bardzo mnie zaskoczył – mówił Ryszard Jaźwiński i zaprosił na audycję "Trójkowo, filmowo", w której spotkał się  z Olgą Bołądź, odtwórczynią głównej roli. 
rozwiń zwiń