"Miasto". Kryminał Marcina Sautera

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 17:00
Marcin Sauter to ceniony dokumentalista, operator i filmowiec. Mimo to możemy poznać go w roli debiutanta, z racji premiery filmu "Miasto", pełnometrażowej produkcji jego autorstwa. 
Kadr z filmu Miasto
Kadr z filmu "Miasto"Foto: Marcin Szpak

 – Za powstaniem tego filmu nie stał impuls. Opowiedziana w nim historia od dawna siedziała mi w głowie. Musiałem jednak poukładać sobie wiele rzeczy. Nie mogłem zrobić tego filmu w sposób dokumentalny. Wcześniejszą etiudę stworzyłem po to, by się wprawić i poznać mechanizmy oraz narzędzia – mówił. 

Posłuchaj
51:12 2021_06_26 16_06_43_PR3_Trójkowo_filmowo.mp3 "Miasto". Kryminał Marcina Sautera (Trójkowo, filmowo)

 

Kryminał

– Ta historia jest dla mnie bardzo osobista, bo dotyczy moich bliskich. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale to z pewnością jest jedno z tych wydarzeń, które bardzo mnie uformowały. Mam nadzieję, że jest również na tyle uniwersalna, że poruszy emocje widzów – mówił Marcin Sauter. – To kryminał. Anturaż filmu noir to otoczka, dzięki której w sposób lżejszy chcieliśmy opowiedzieć historie, które są smutne i ważne. Film mówi o człowieku, który amatorsko pisał kryminały, wzorując się na największych pisarzach gatunku – dodał. 

KinoSwiatPL/MIASTO - oficjalny zwiastun

Bydgoszcz

– Nie wyobrażam sobie, żeby robić ten film w innym miejscu niż to, które mnie ukształtowało i nasyciło obrazami. Nadal mieszkam w Bydgoszczy i nie chcę się przeprowadzać. Myśląc o filmie, wyobrażałem sobie sceny w miejscach, które dobrze znałem. One oczywiście się zmieniają, ale cały czas mieliśmy szereg pięknych plenerów, które są magiczne i dokładnie takie, jak zapamiętałem z dzieciństwa – podkreślił. 

Fabularny debiut Marcina Sautera jest już dostępny na ekranach kin. W filmie zobaczyć można kreacje stworzone m.in. przez Bartłomieja Topę, Roberta Więckiewicza czy Karolinę Gruszkę. 

Ponadto w audycji:

  • Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 – podsumowanie, wypowiedzi najważniejszych laureatów: Mariusza Wilczyńskiego, Jana Holoubka, Agaty Kuleszy i Piotra Trojana;
  • 10. Festiwal Hommage à Kieślowski (impreza odbywająca się w Sokołowsku trwa przez całe lato – 27.06-28.08.2021), o programie opowie Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczny festiwalu;
  • W kinach: "Magnezja" w reżyserii Macieja Bochniaka – rozmowa z Dawidem Ogrodnikiem i Mateuszem Kościukiewiczem o ich szczególnych rolach "nierozłącznych" braci;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Marcin Sauter (dokumentalista, operator, reżyser filmu "Miasto")
Data emisji: 26.06.2021
Godzina emisji: 16.06

zch/kr

Czytaj także

"Śniegu już nigdy nie będzie". Produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:12
"Śniegu już nigdy nie będzie", produkcja Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zagościła na ekranach kin nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach świata. Jak wyglądały kulisy powstawania filmu? Czego widzowie mogą się po nim spodziewać? W audycji "Trójkowo, filmowo" opowiadali o tym twórcy obrazu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na rauszu". Jeden z najważniejszych filmów ostatniego sezonu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 17:20
– "Na rauszu" to film, o którym zostało już powiedziane bardzo wiele. Jego bohaterowie potrafią korzystać z życia i się bawić. Ich głowy zaprzątają też poważne myśli. To bez wątpienia jeden z najważniejszych filmów europejskich, a nawet światowych, ostatniego sezonu, co potwierdza nagroda za najlepszy europejski film roku, jak również nagroda przyznana reżyserowi i scenarzystom. Obraz wreszcie dostępny jest już także w polskich kinach – mówił Ryszard Jaźwiński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w kolorowym opakowaniu. "Sweat" Magnusa Von Horna

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 17:00
– Chciałem podejść do tego bardzo realistycznie, bo wierzę, że widz ma swoje zdanie na ten temat. Nie muszę komentować, bo widz sam to robi, ale mogę przedstawić ciekawy świat. Bardzo mnie ciekawi, co widz potem robi z tym światem – mówił w "Trójkowo, filmowo" Magnus Von Horn, reżyser filmu "Sweat". Dramat przedstawiający trzy dni z życia influencerki fitness Sylwii Zając to jedyny polski obraz w selekcji zeszłorocznego festiwalu w Cannes, a zarazem Trójkowa premiera tygodnia.
rozwiń zwiń