Twórca filmów straszących. Mariusz Palej gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 17:10
Mariusz Palej to reżyser, który od lat realizuje tytuły dla młodych widzów. W swoim dorobku ma takie produkcje jak m.in. "Za niebieskimi drzwiami", "Czarny młyn" czy "Detektyw Bruno". Gość Ryszarda Jaźwińskiego jest też ubiegłorocznym laureatem Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
Plan filmowy Czarnego Młyna. Na zdjęciu  reżyser Mariusz Palej i aktor Mateusz Winek.
Plan filmowy "Czarnego Młyna". Na zdjęciu reżyser Mariusz Palej i aktor Mateusz Winek.Foto: Bartosz Mrozowski

– Mam nadzieję, że moje filmy nie tylko straszą, ale są też wzruszające. Pokazuję w nich analogową przygodę w świecie dziecka. Bez komórek i tabletów. Mam nadzieje, że zawsze będę miał możliwość spotykania się z widzami, zwykłymi, normalnymi ludźmi. Przychodzą na nie cale rodziny: mamy, tatowie i dzieci. Jeden chłopiec wzruszony powiedział "to było takie piękne". Gdy cos takiego pada z ust ośmiolatka, który z własnej woli podchodzi i przełamuje dziecięcą nieśmiałość, to ściska za serce i powoduje ciarki – mówił reżyser. 


Posłuchaj
49:36 2021_11_27 16_07_57_PR3_Trojkowo_Filmowo.mp3 Twórca filmów straszących. Mariusz Palej gościem Trójki (Trójkowo, filmowo)

 

Strach

– Po premierze byłem zaskoczony, że nawet ludzie z branży mówili o napięciu, jakie udało się zbudować w filmie. Rozumiem to i mam tak samo. Nie oglądam horrorów. Mimo że wiem, z czym wiąże się stopniowanie napięcia w muzyce i tak krzyczę nas cały głos – powiedział gość "Trójkowo, filmowo".

Kino gatunkowe dla dzieci

– Dzieciaki mają prawo do kina gatunkowego. Nie traktujmy ich jak monokultury, która ma oglądać tylko ptaszki i kwiatki. Można przecież zrobić dla nich kryminał, fantasy czy science fiction. Dla mnie przekaz jest najważniejszy. Chcę, żeby film był o czymś. Tym bardziej że to za jego pomocą komunikujemy się z młodym widzem. Chcę przekazywać wartości i nastawić moralny kompas najmłodszych. Ten film, z mojego punktu widzenia, jest rozmową o tolerancji i akceptacji. Dzieci muszą tylko do niego dojść własną drogą – zaznaczył. 

Za niebieskimi drzwiami - zwiastun 2 / Kinoholicy


"Czarny młyn"

– Brat nie akceptuje siostry ze względu na jej niepełnosprawność. Gdy zostaje z nią sam, czuje odrzucenie od rówieśników, podobne do tego, z którym zmaga się ona. Z czasem zaczyna się zbliżać do siostry, zaczyna ją poznawać i rozumieć. Mój przekaz jest prosty: Możemy się różnić i być od siebie odmienni, jednak w sposobie odczuwania emocji, jesteśmy wszyscy tacy sami – podkreślił reżyser. 

Zbiór emocji

– To luźna adaptacja książki Marcina Szczygielskiego. Optykę na ten film narzuciły mi jednak wydarzenia życiowe. Wiele projekcji miało miejsce w szkołach specjalnych. Te dzieci rzadziej pytały o efekty specjalne, a częściej o treść i emocje. W Krakowie po projekcji, w kierunku postaci Krwawca padło od chłopca "to jest śmierć!". Poszedłem do dyrektora, rozmawialiśmy. Okazało się, że ten chłopiec cierpi na autyzm. Był w  placówce od dwóch lat. To było pierwsze zdanie, jakie wypowiedział. Sztuka go otwarła – powiedział Mariusz Palej. 

Czarny Młyn - zwiastun / Kinoholicy


Najnowszy tytuł reżysera "Czarny młyn" jest już dostępny na ekranach kin. To opowieść o grupie przyjaciół z małego miasteczka. Mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren tytułowego czarnego młyna. Wydarzenia sprawiają, że ich wakacje zmieniają się nie do poznania. 

Ponadto w audycji:

  • 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w zmienionej formule;
  • premiera zagraniczna: "Dom Gucci" w reżyserii Ridleya Scotta z Lady Gagą, Adamem Driverem, Jaredem Leto i Jeremy Ironsem w rolach głównych;
  • w kinach: "Bo we mnie jest seks" - spotkanie z Katarzyna Klimkiewicz reżyserką filmu o Kalinie Jędrusik;
  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2020/2021 (uroczysta gala finałowa 29.11.2021) - wypowiedzi nominowanych do nagrody młodych aktorów: Marii Dębskiej, Magdaleny Koleśnik, Piotra Trojana, Tomasza Włosoka i Tomasza Ziętka;
  • aktualności filmowe;
  • piosenki z filmów, muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Mariusz Palej (reżyser), Katarzyna Klimkiewicz (reżyser)
Data emisji: 27.10.2021
Godzina emisji: 16.07

zch


Czytaj także

EnergaCamerimage 2021. Jakie atrakcje czekają na miłośników kina?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 16:08
– Otwieramy festiwal pierwszym filmem w konkursie - "Tragedią Makbeta" w reżyserii Joela Coena, ze zdjęciami Bruno Delbonnela. Mamy to szczęście, że obaj są z nami i zaprezentują publiczności film osobiście – opowiada Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bo we mnie jest seks". Maria Dębska gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 17:16
Barwny ptak siermiężnej rzeczywistości PRL, wamp, polski symbol seksu. Film o Kalinie Jędrusik można już oglądać w kinach. Gościem Ryszarda Jaźwińskiego była Maria Dębska, odtwórczyni głównej roli w filmie Katarzyny Klimkiewicz "Bo we mnie jest seks". Co dała jej praca nad filmem? Jak wspomina czas przygotowań? Które z cech Kaliny Jędrusik chciałaby w sobie zostawić i pielęgnować? 
rozwiń zwiń