X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marina Abramović i Calypso Rose podbiły Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 18:00
- W tym roku wygrały tytuły niełatwe, opowiadające o kontrowersyjnych postaciach, wpisujące się w filozofię buntu - o zakończonym 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi mówi Alicja Myśliwiec.
Audio
Kadr z filmu Marina Abramović: artystka obecna
Kadr z filmu "Marina Abramović: artystka obecna"Foto: facebook.com/marinafilm

Publiczność 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, jak co roku, miała głos w ocenie prezentowanych filmów. W skali od 1 do 5 wartościowano obrazy z dwóch festiwalowych sekcji: Muzyka - moja miłość oraz Świat pod namiotem.

- Trochę ku naszemu zaskoczeniu serca podbiła sekcja filmów o muzyce, muzykach i artystach, którzy łączą muzykę ze swoją działalnością. Numerem jeden okazał się film "Marina Abramović: artystka obecna" i mamy dobrą wiadomość - jesienią ten film znajdzie się w dystrybucji kinowej - zdradziła Alicja Myśliwiec, rzeczniczka festiwalu.

Na drugim miejscu w plebiscycie publiczności jest film "Calypso Rose. The Lioness of the Jungle", a na trzecim film z sekcji "namiotowej" - "Droga na drugą stronę".

Triumfują więc niezwykłe magnetyczne osobowości wielkich kobiet, a wraz z nimi świetnie zrealizowana animacja, której trudny temat wciąż porusza. Zwycięskie filmy omawiamy poniżej.

- Pamiętamy też o Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych, w którym jury, rekrutowane także spośród publiczności, nagrodziło filmy (od pierwszego miejsca): "Czy mógłby Pan stąd wyjść?" (reż. Valérie Théodore), "Kiedy ranne wstają zorze" (reż. Mateusz Głowacki) i "Kojot" (reż. Jędrzej Bączyk) - dodała Myśliwiec w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

6. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywał się - pod patronatem Trójki - w Janowcu n/Wisłą i Kazimierzu Dolnym od 28 lipca do 5 sierpnia. Wszystkie relacje z tego wydarzenia znajdziesz TU>>

Wpływ Mariny Abramović (ur. 1946, Belgrad), ikony body artu i performance’u, wydaje się nie do przecenienia, a jej prace badające granice doświadczeń, którym można poddać ludzkie ciało, wpisały się na stałe do kanonu sztuki współczesnej. Film, którego oryginalny tytuł brzmi "Marina Abramović: The Artist Is Present” nie stanowi jednak statycznego podsumowania jej ponad czterdziestoletniej kariery artystycznej, lecz ukazuje artystkę w działaniu: wciąż poszukującą, pełną energii i w rewolucyjnym nastroju.
"The Artist Is Present" to tytuł performansu dziejącego się w Museum od Modern Art od 14 marca do 31 maja 2010 roku. Artystka codziennie na kilka godzin siadała bez ruchu na krześle w jednej z licznych sal galeryjnych muzeum. Przysiadający się do nieruchomej Abramović zwiedzający opisywali to zdarzenie jako oczyszczające i poruszające.

Calypso Rose jest największą ambasadorką muzyki karaibskiej, żywą legendą, charyzmatyczną kobietą i divą Calypso. Zaczęła śpiewać jako nastolatka i do dzisiaj nagrała ponad 800 piosenek. Towarzyszymy jej w drodze między trzema kontynentami: z Paryża do Nowego Jorku (gdzie mieszka) przez Trynidad, Tobago i z powrotem na kontynent przodków, do Afryki. Opowieść staje się filmem drogi, w trakcie której obserwujemy różne wcielenia Calypso. To odnosząca sukcesy artystki, obrończyni praw kobiet, człowiek trapiony lękami i zmartwieniami, w końcu: osoba kochająca życie i muzykę ponad wszystko.

Reżyserka filmu - Pascale Obolo - odkryła niezwykłość Trynidadu w czasie karnawału. - Zdałam sobie sprawę, że wrócę tam, aby zrobić film o muzyce Calypso. Przyszła moja kolej, aby przyczynić się do przekazania tej muzyki, która jest ważną częścią karaibskiego dziedzictwa - mówi. Spędziła z gwiazdą cztery intymne lata. Film miał premierę w miejscu urodzenia Calypso, na małej wysepce na Tobago.

"Droga na drugą stronę" to pełnometrażowy, częściowo animowany, film dokumentalny nawiązujący do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w naszym kraju. 11 lipca 2007 pewnemu sędziemu w sklepie został ukradziony portfel z kartami kredytowymi. Opis złodzieja to brunet o smagłej cerze. Policja śpieszy się, by zadowolić sędziego i jak najszybciej aresztować domniemanego sprawcę: Claudiu Crulica, lat 33, obywatela Rumunii. Crulic twierdzi, że w czasie, gdy popełniono przestępstwo, był w Mediolanie. Zatrzymany stara się skontaktować z władzami Rumunii. Oświadcza, że rozpoczyna strajk głodowy. Claudiu Crulic umiera po czterech miesiącach strajku głodowego w polskim areszcie, kilka godzin po tym jak polskie służby więzienne uwolniły go, by przewieźć do szpitala. W tym czasie ani lekarze, ani strażnicy, ani nawet rumuńscy dyplomaci nie wzięli pod uwagę jego zeznań i nie sprawdzili czy mężczyzna rzeczywiście przebywał wtedy poza krajem.

Czytaj także

Oko w oko z artystką ekstremalną na Nowych Horyzontach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 14:40
Przez trzy miesiące, siedem godzin dziennie Marina Abramović siadała na krześle, a do niej przysiadali się zwiedzający. I robiła tylko jedną rzecz: patrzyła ludziom w oczy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowa kariera "Gwizdka"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 17:05
- Postanowiłem, że będę robił tylko takie filmy, które dotykają mojego życia, bo to znam najbardziej. I stąd dokument o sędzim piłkarskim, ponieważ przez pewien czas tak zarabiałem na życie - mówi młody reżyser Grzegorz Zariczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cielecka: nie ma nic gorszego dla aktora niż stojąca woda

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 21:00
- Absolutnie nie skreśla filmu to, że jest krótki. Ważne, by był interesujący. Bardzo lubię program "30 minut" Studia Munka - mówi Magdalena Cielecka, która gościła na Festiwalu Dwa Brzegi w związku z filmem "Jezioro" Jacka Piotra Bławuta.
rozwiń zwiń