X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jazz nad Odrą. Daniels, Możdżer i Oleszkiewicz na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 20:00
Trzech wyjątkowych instrumentalistów spotka się w sali teatralnej wrocławskiego Impartu, by zaprezentować fuzję indywidualnych doświadczeń muzycznych. 
Audio
  • Jazz nad Odrą. Daniels, Możdżer i Oleszkiewicz na jednej scenie (Koncert/Trójka)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Łukasz Gawroński/Jazz nad Odrą

Koncert odbył się w ramach 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą. Nagranie tego występu wyemitujowaliśmy na antenie Trójki w niedzielę (29.04) o godz. 19.05.


Eddie Daniels/mat. prasowe Jazz nad Odrą Eddie Daniels (mat. prasowe/Jazz nad Odrą)

Eddie Daniels jest amerykańskim gigantem klarnetu. W trakcie swojej ponad pięćdziesięcioletniej aktywności fonograficznej zarejestrował niemal trzydzieści płyt autorskich, a także brał udział w niezliczonych sesjach nagraniowych w charakterze sidemana; współpracując między innymi z orkiestrą Thada Jonesa i Mela Lewisa, Arturo Sandovalem, czy Freddiem Hubbardem. Klarnecistę charakteryzuje lekkość improwizacji i rewelacyjny warsztat, co pozwala mu czuć się swobodnie nie tylko w jazzie, ale również w repertuarze klasycznym. Scott Yanow – uznany dziennikarz i historyk muzyki – napisał, że to co wydaje się dla wielu niemożliwe, Danielsowi nie sprawia żadnego wysiłku, a wśród najistotniejszych jazzowych klarnecistów należy wymieniać jego nazwisko na równi z Buddym de Franco, Bennym Goodmanem i Artie Shawem.

Leszek Możdżer, mimo że swoją jazzową drogę rozpoczynał w zespole polskiego klarnecisty Emila Kowalskiego, to z klarnecistami współpracuje stosunkowo rzadko. Posiadając jednak wyraźne cechy muzycznego lidera w ciągu swojej imponującej kariery zdążył uczestniczyć w tak dużej ilości nietypowych projektów, że wśród przymiotników opisujących jego artystyczne dokonania ciężko pominąć określenia wszechstronny i elastyczny. Możdżer, którego fanom Jazzu nad Odrą przedstawiać nie trzeba, wydaje się być u szczytu swoich dotychczasowych pianistycznych, a także kompozytorskich umiejętności. Potwierdzają to zeszłoroczne premiery płytowe: z jednej strony wirtuozowskie "Jazz at Berlin Philharmonic VII: Piano Night" zarejestrowane wraz z Iiro Rantalą i Michaelem Wollnym, a z drugiej magiczne "Earth Particles" nagrane z orkiestrą Holland Baroque. Pozycje z dyskografii ostatnich lat, a także działalność koncertowa dowodzą, że polski pianista europejskiego formatu angażuje się tylko w projekty o dużym potencjale artystycznym nie rozmieniając swojego dorobku na drobne, a ciągle go potęgując.


Darek Oleszkiewicz fot. Iga Supernak Darek Oleszkiewicz (fot. Iga Supernak/Jazz nad Odrą)

Na kontrabasie zagra pochodzący z Wrocławia Darek Oleszkiewicz. W tym roku mija trzydzieści lat od przyznania muzykowi stypendium California Institute of The Arts i tym samym wyjazdu Oleszkiewicza na Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Przez trzy dekady polski kontrabasista wyrobił sobie markę nieprzeciętnego pedagoga i wyśmienitego sidemana, będąc zapraszanym na ogromną ilość sesji płytowych, nagrywając z takimi gwiazdami jak m.in. Brad Mehldau, Charles Lloyd, Bennie Maupin, czy Peter Erskine. Kariera Oleszkiewicza pokazuje, że talent improwizatorski, brzmienie i plastyczny akompaniament kontrabasu zawsze perfekcyjnie uzupełniają i spajają projekty w których uczestniczy.

(mat. prasowe)