30 lat koncertów w radiowej Trójce. Jan Borysewicz na finał

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 20:00
Przez cały październik Trójka świętowała rocznicę 30-lecia koncertów pod najlepszym radiowym adresem, czyli przy Myśliwieckiej 3/5/7. Zwieńczeniem jubileuszu był specjalny wieczór, który poprowadził Marek Niedźwiecki, a który odbył się w niedzielę 28 października.
Audio
  • 30 lat koncertów w Trójce. Jan Borysewicz i goście (Koncert w Trójce)
Jan Borysewicz i przyjaciele
Jan Borysewicz i przyjacieleFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W jego trakcie w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił Jan Borysewicz wraz ze znakomitymi gośćmi. 

***

Pierwszy koncert w Trójce odbył się w październiku 1988 roku, a wystąpił wówczas Irek Dudek z zespołem. Gdy jednak na początku lat 90. ze słabo wyposażonego studia M-1 wyprowadziła się radiowa orkiestra Stefana Rachonia, miejsce to miało zostać zmienione w pomieszczenia magazynowe. Program Trzeci postanowił jednak wykorzystać je w lepszy sposób. Studio przeszło modernizację, a projekt architektoniczny i jego wykonanie powierzono specjalistycznej brytyjskiej firmie. Oddanie studia do eksploatacji zbiegło się ze śmiercią Agnieszki Osieckiej w marcu 1997 roku. Dla dziennikarzy z Myśliwieckiej wydało się oczywiste, że "nowe" studio można nazwać jedynie imieniem wielkiej poetki i damy polskiej piosenki, która od lat współpracowała z Trójką.

To magiczne miejsce – mówią o nim dziś studiu zarówno wykonawcy, jak i słuchacze. Co jednak sprawia, że wykonywany wielokrotnie i nagrywany na płytach utwór brzmi tutaj inaczej, a artystom wyrastają skrzydła? Na pewno miejsce, tradycja i ludzie. Tacy, jak choćby Paweł Sztompke (obecnie kierownik muzyczny w radiowej Jedynce) – pomysłodawca koncertów w Trójce, czy Zofia Sylwin – od 30 lat organizatorka, producentka i "dobra dusza" koncertów w Trójce. Dzięki niej i dziesiątkom innych osób z Myśliwieckiej, w tym dziennikarzy muzycznych, realizatorów dźwięku, czy oświetleniowców, koncerty transmitowane na antenie Programu 3 – najczęściej w niedzielę – są świętem dla słuchaczy Trójki. Ale również samych artystów. – To moje trzecie w kolejności, ulubione – pod względem akustyki – studio koncertowe na świecie – miała powiedzieć Tori Amos. A trzeba pamiętać, że występowali tu znakomici wykonawcy z kraju i zagranicy, w tym. m.in. Leonard Cohen, Suzanne Vega, Sting, a wreszcie największe gwiazdy polskiego rocka, popu czy jazzu.

Chcąc uświetnić jubileusz, stacja z Myśliwieckiej emitowała w październiku radiowy cykl "30 lat koncertów w Trójce", w którym wspomnieniami z tego miejsca dzielili się zarówno muzycy, jak i dziennikarze: Anna Maria Jopek, Edyta Bartosiewicz, Fisz, Adam Nowak, Stanisław Sojka, Muniek Staszczyk, Wojciech Waglewski oraz Wojciech Mann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Piotr Stelmach, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Zwieńczeniem jubileuszu będzie specjalny koncert w niedzielę 28 października, w trakcie którego wystąpi Jan Borysewicz z zespołem. Lider, gitarzysta i kompozytor grupy Lady Pank zaprosi na scenę m.in. Małgorzatę Ostrowską, Adama Bałdycha, Dariusza Kozakiewicza (Perfect), Macieja Maleńczuka, Piotra Roguckiego (Coma) i Marcina Wyrostka.