Grażyna Auguścik z towarzyszeniem Bester Quartet

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 20:00
Śpiewa, jest aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana za nową gwiazdę światowego jazzu.
Audio
  • Grażyna Auguścik i Bester Quartet czarują na Trójkowej scenie (Koncert/Trójka)

Koncert Grażyny Auguścik w studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się w czwartek (11.04). Nagranie wyemitowaliśmy  w niedzielę (14.04) o godz. 19.05.

Stworzyła własny styl interpretacji, wzbudzający podziw i uznanie słuchaczy i muzyków. Pomimo wspaniałej kariery pozostała sobą. Uczyniła bezpośredniość i spontaniczność głównym walorem przekazu. Uważa, że jest częścią natury, a natura wymaga zachowania balansu. Jej twórczość i życie w pełni uosabia harmonię wartości i sztuki.

Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty "Sunrise Sunset" w 1988 roku trafia do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku bezpośrednio z rąk Phila Collinsa i Alla Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie ma możliwości realizacji pasji tworzenia i spotykania wspaniałych muzyków. Tam koncertuje, nagrywa swoje płyty i prowadzi własną wytwórnię płytową GMA Records.

Gra z muzykami, których dobrze zna i ceni za profesjonalizm. Wśród jej przyjaciół są takie sławy jak: Patricia Barber, Paul Wertico, John Medeski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Matt Ulery, Kurt Rosenwinkel, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

Jazzowym wydarzeniem muzycznym 1996 roku stało się nagranie przez nią wokalnych wersji utworów znanych dotąd jedynie w wersjach instrumentalnych. Wydany wtedy album "Don't Let Me Go" jest początkiem nowego rozdziału w sztuce wokalistyki.

W roku 1998 jej płyta "Pastels" przygotowana wspólnie z Bogdanem Hołownią uznana została przez National Public Radio za jedną z najlepszych jazzowych płyt roku w USA. Następny album "Fragile" z Paulinho Garcią znalazł się na prestiżowym Top 20 Jazz Albums roku 2000.

Pasja tworzenia własnej muzyki i bezkompromisowe zachowanie najwyższych standardów artystycznych owocuje następnymi płytami. Jej inspiracje – poza muzyką klasyczną, etniczną i latynoamerykańską – sięgają nawet do londyńskiej "underground music", gdzie uznawana jest za zjawisko samo w sobie. Nagrania z jej udziałem dla London Peace Frog Records i Underground Evolution w roku 2000 były na pierwszych miejscach angielskich list radiowych. Dwukrotnie – w 1998 i 2002 roku – wystąpiła na jednym z największych festiwali jazzowych na świecie Chicago Jazz Festival, następnie na Chicago World Musie Festiwal w 2001, 2002, 2004 roku oraz Concord Jazz Festival w Japonii w 2002 roku (16 koncertów wspólnie z Michaelem i Randym Breckerami) oraz w 2004 w Elitę Jazz Festival (8 koncertów w spoinie Jim Hall Trio)

"Koncerty mają dla mnie moc uzdrawiającą" – twierdzi. Śpiew jest dla niej aktem wyzwolenia. Tak w sztuce jak i w życiu nie uznaje kompromisów. Jest dzieckiem natury, czego dowodem jest jej zamiłowanie do muzyki ludowej i płyty takie jak "Kolędy", "To i Hola" oraz "PastForward", "Inspired by Lutoslawski".

Płyta "River", wydana w 2001 roku, uznana została za jedno z największych wydarzeń muzycznych, stawiając Grażynę w gronie 15 najlepszych wokalistek jazzowych w Stanach (2002 Twirlie Nomination). Otrzymała też prestiżową nominację dla najlepszej wokalistki 2002 roku w 22nd Annual Chicago Music Awards. W styczniu 2003, 2004, 2005, 2006 i 2016 roku pismo "Jazz Forum Magazine" w plebiscycie publiczności przyznało jej tytuł najlepszej wokalistki jazzowej. Udział w Fujitsu Concord Jazz Festiwal 2002 przynosi Top Vocal Award a płyta "Homage" Three for Brazil nagrana dla japońskiej Pony Canyon Records została umieszczona przez "Swing Journal" na liście Top 20 Jazz Albums w Japonii.

W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.

W 2017 roku uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. W 2018 roku otrzymała nagrodę od TV "Polonia" Artystka bez granic. W 2016 roku założyła fundację non-profit "Sound and Notes" i w ramach działalności fundacji od 2017 roku organizuje w Chicago "Chopin IN the City" 8-dniowy festiwal muzyki i sztuki.

Bester Quartet Bester Quartet

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.

Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce i na świecie, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: Grażyna Auguścik, John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Frank London, Marek Moś (Aukso), Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha Tomasz Ziętek i inni. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Turcji, Chorwacji, Izraelu, Brazylii, Niemczech oraz Kanadzie. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie jak dotąd ośmiu albumów zespołu. Grupa wystąpi w składzie:

Jarosław Bester – akordeon
Dawid Lubowicz – skrzypce
Maciej Adamczak – Kontrabas
Ryszard Pałka – intr. Perkusyjne, wibrafon

Zestawienie różnych stylistyk muzycznych, jazzowego zabarwienia głosu Grażyny Auguścik oraz klasycznie brzmiącego Bester Quartet stanowi niezwykłą paletę muzycznych barw, a improwizacje nadają żywego i niepowtarzalnego charakteru wykonywanych kompozycji.

(mat. prasowe)

Czytaj także

Mazolewski i Porter wspólnie na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 20:00
Spotkanie dwóch bezkompromisowych osobowości polskiej sceny, które ma szanse być jednym z najbardziej komentowanych wydarzeń sezonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archive na 57. urodziny radiowej Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 22:00
Kolektyw z południowego Londynu powraca z wyjątkowym wydawnictwem podsumowującym 25 lat twórczości zespołu. W ramach trasy promującej płytę zespół zagrał wyjątkowy urodzinowy koncert dla Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hania Rani z solową "Esją" w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 20:00
Hania Rani to pianistka i kompozytorka dzielącą życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem, i Berlin, gdzie studiowała i gdzie często wraca pracować nad kolejnymi projektami.
rozwiń zwiń