Motion Trio w poszukiwaniu nowych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 20:00
Polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych.
Audio
  • Koncert z okazji XX-lecia zespołu Motion Trio (Koncert w Trójce)
Audio
  • Koncert z okazji XX-lecia zespołu Motion Trio (Koncert w Trójce)

Artyści wystąpili w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej 2 grudnia 2018 roku. Nagranie tego koncertu przypomnieliśmy 26 kwietnia 2020 roku.

Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul.

Oryginalne brzmienie Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze lidera  Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna.


Motion Trio (fot. Bogumił Krużel) Motion Trio (fot. Bogumił Krużel)

Założony w 1996 roku zespół przeszedł artystyczną drogę od występów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata, m.in.: nowojorską Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeński Konzerthaus. Udział w koncercie Motion Trio to emocje równe koncertom Paganiniego i Metalliki, tak silny i ekscytujący w brzmieniu jest ich dźwięk, co najważniejsze, przy zachowaniu czystości brzmienia akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie.

W zdumienie wprawia słuchaczy niepowtarzalne brzmienie, łączące w sobie minimal music, jazz, rock, folk czyli "motion music" definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako "muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument".

Albumy wydane do tej pory przez Motion Trio zdobyły szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej, jak i klasycznej. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach. Zespół gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.

(mat. promocyjne)