Lora Szafran i Marek Bałata śpiewają Chopina. Posłuchaj archiwalnego koncertu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 20:00
Minęło ponad 25 lat, odkąd dwójka znakomitych polskich wokalistów jazzowych – Lora Szafran i Marek Bałata, pojawiła się w studiu M1 (później znanym jako Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej), by zaprezentować wokalne interpretacje utworów Chopina do słów Justyny Holm i Stefana Witwickiego. Nagranie z tego koncertu przypomnieliśmy w Święto Niepodległości 2020 roku.
Lora Szafran
Lora Szafran Foto: PAP/Archiwum Leszczyński

1200x660_15.przyst-niepodl_01a-1.jpg
Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Posłuchaj
48:11 2020_11_11 19_10_37_PR3_Koncert_w_Trojce.mp3 Duet Szafran/Bałata i wokalne interpretacje utworów Chopina (Koncert w Trójce)

 ś

Lorę Szafran uznaje się za jedną z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w Polsce. Muzyczne wykształcenie zdobyła na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła w 1986 roku. Dwa lata później rozpoczęła współpracę z formacją New Presentation, z którą nagrała dwa albumy.

Na swoim koncie ma nagrodę główną festiwalu muzycznego Sopot Festival w Sopocie, czyli statuetkę Bursztynowego Słowika, udział w festiwalach jazzowych w austriackim Bregenz czy w Cesme w Turcji, a także dziewięć wydanych płyt.

Lora Szafran w swoim wokalu nie ogranicza się wyłącznie do jazzu. Jej krótkie zetknięcie z muzyką popową zaowocowało albumami "W górę głowa" i "Tylko Chopin", wydanymi w 1994 roku.

Lora Szafran&Marek Bałata-"Upokarza mnie miłość"(Włodek Pawlik"Struny na Ziemi")/Lora Szafran


balata marek pawlik wlodek_1200.jpg
Włodek Pawlik i Marek Bałata na Trójkowej scenie [WIDEO]

Marek Bałata to wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F. Chopina, piosenki Z. Koniecznego, K. Komedy, W. Młynarskiego, A. Waligórskiego i A. Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja.

Marek Bałata Marek Bałata 

Jako artysta grafik, prezentuje swoje własne rysunki na spektaklach multimedialnych, łączących śpiewanie, projekcję video, poezję, taniec i rysowanie.


(mat. prasowe/kr)

Czytaj także

Robert Kostro: początek radia, to rewolucja w ludzkim myśleniu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:00
Gościem "Poranka Dwójki" był Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski. Rozmawialiśmy o grze edukacyjnej online "Tak zmienił się świat" o historii radia. Polskie Radio jest partnerem 15. Przystanku Niepodległość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraj na 15. Przystanku Niepodległość i udaj się w podróż do złotych lat radia!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 15:30
Główną atrakcją tegorocznej edycji "Przystanku" jest gra online "Tak zmienił się świat", której rozgrywki będą odbywać się w dniach 11-15 listopada 2020. Dzięki grze przeniesiemy się w czasie i poznamy ciekawostki związane z życiem w XX-leciu międzywojennym, a co ciekawsze również z historią Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 21:17
W środę (11.11) obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z akcją "Niepodległa do Hymnu 2020" na wszystkich antenach Polskiego Radia o godz. 12.00 został zagrany hymn narodowy w pełnej, kanonicznej wersji. Wszystkie anteny publicznego nadawcy grały dziś jedynie polską muzykę.
rozwiń zwiń