Skaldowie z gośćmi śpiewają Osiecką. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 17:00
"Skaldowie i ich goście. Piosenki Agnieszki" – tak zatytułowano koncert zorganizowany 14 czerwca 1997 roku z okazji nadania studiu M1 imienia Agnieszki Osieckiej. Poza Skaldami wzięli w nim udział m.in. Magda Umer, Łucja Prus i Alibabki. 
Warszawa, 23.10.2019. Gala wręczenia Nagród Muzycznych Programu 3 im. Mateusza Święcickiego Mateusze Trójki. Grupa Skaldowie odebrała nagrodę za Całokształt Twórczości
Warszawa, 23.10.2019. Gala wręczenia Nagród Muzycznych Programu 3 im. Mateusza Święcickiego "Mateusze Trójki". Grupa Skaldowie odebrała nagrodę za Całokształt TwórczościFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

To wydarzenie jest swoistą cezurą w historii występów organizowanych na Myśliwieckiej. Od tego czasu koncerty – w odremontowanym studiu – zyskały inny charakter.


Posłuchaj
54:55 2020_12_25 16_03_23_PR3_Koncert_w_Trojce.mp3 Koncert Skaldów i narodziny Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej (Koncert w Trójce)

 

Wcześniej – od końca lat 80. – ważną rolę odgrywały koncerty tematyczne, m.in. z okazji Dnia Ziemi, Dnia Walki z AIDS czy też "Noce z Balladą" lub koncerty poezji śpiewanej.

Agnieszka Osiecka pap 1200.jpg
Radiowa Trójka patronuje serialowi TVP "Osiecka", emituje archiwalne koncerty i wywiady z poetką oraz piosenki z jej tekstami

– Ponieważ nie było czasów antenowych, koncerty nadawaliśmy w ramach audycji autorskich – wspominała Alicja Leszczyńska, współorganizatorka tych wydarzeń w Trójce na przełomie lat 80. i 90.

Koncerty w Trójce >>>

W myśl zasady spotkań tematycznych zaczęto organizować koncerty wigilijne. Pierwszy z nich odbył się w 1988 roku. Wzięli w nim udział m.in. Ryszard Rynkowski, Ewa Bem, Magda Umer, Wojciech Młynarski, Maryla Rodowicz, Mirosław Czyżykiewicz.

– To była odwaga Trójki, bo sprawy kościelne były jeszcze wtedy zamiatane pod dywan – mówił Paweł Sztompke, pomysłodawca koncertów na antenie Programu 3 Polskiego Radia.


Czytaj także

Osiecka i Zieliński o Kansas City

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 07:38
- Muzyczno-słowny obraz tego miasta, autorstwa Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Zielińskiego, jest niemal perfekcyjny - mówi Piotr Metz o utworzy "Wieczór na dworcu w Kansas City".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przebój, którym Agnieszka Osiecka uciekła cenzurze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 07:37
- Piosenka ta, mimo tekstu kojarzącego się z rozstaniem dwojga ukochanych, tak naprawdę była niewyłapaną przez cenzurę opowieścią o wydarzeniach marca 1968 r. - mówił Piotr Metz o utworze "W żółtych płomieniach liści", do którego słowa napisała Agnieszka Osiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliza Rycembel: Agnieszka Osiecka była ptakiem, który doświadczał i przyjmował bardzo wiele

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 13:00
- Te pierwsze odcinki, to jest okres nastoletniej Osieckiej, o którym mamy bardzo mało materiałów. Wiedza o tym, jaka ona była, później pomogła mi w budowaniu postaci - mówiła Eliza Rycembel, wcielająca się w postać młodej Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń