"Absolutnie". Wojciech Młynarski raz jeszcze [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 20:30
Wojciech Młynarski wielokrotnie występował w Polskim Radiu. W Niedzielę Wielkanocną przypomnieliśmy recital "Absolutnie", który odbył się 27 maja 2000 roku w studiu S-1 im. Witolda Lutosławskiego. Wybrzmiały zarówno starsze, co nie znaczy, że nieaktualne, przeboje: "Jesteśmy na wczasach", "Żniwna dziewczyna", "Podchodzą mnie wolne numery" czy tytułowe "Absolutnie", jak i te nowsze: "Róbmy swoje", "Nie wycofuj się", "Ballada chirurgiczna", "Jest jeszcze panna Hela".
Wojciech Młynarski
Wojciech MłynarskiFoto: Mariusz Makowski / Forum

Posłuchaj
80:07 2021_04_04 19_06_51_PR3_Koncert.mp3 Wojciech Młynarski? "Absolutnie"! (Koncert/Trójka)

 

Podczas występu artyście towarzyszył zespół Tadeusza Suchockiego w składzie: Tadeusz Suchocki (fortepian), Michał Kulenty (klarnet, flet, saksofon), Zbigniew Wegehaupt (kontrabas), Wojciech Malina-Kowalewski (perkusja, instrumenty perkusyjne).

Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i mistrzem tego gatunku. Sam nazywał siebie "tekściarzem". Uważał, że w tym słowie nie ma nic obraźliwego, więcej – dobry tekściarz to mistrz słowa, który umie napisać dobrą piosenkę na właściwie każdy temat. I Młynarski to potrafił jak mało kto. Łączył zabawę słowem z obserwacją społeczną, która, ku utrapieniu rządzących i cenzorów, często zamieniała się w bezlitosną satyrę polityczną.

Wojciech Młynarski – Przetrwamy/YouTube Krystyna Gebska

Był niezwykle czujnym i czułym zarazem obserwatorem polskiej rzeczywistości: sam swoje piosenki nazywał niekiedy "śpiewanymi felietonami" opisując otaczający świat. "Światowe życie", "Niedziela na Głównym", "Bynajmniej", "Polska miłość", "Przyjdzie walec i wyrówna", "Róbmy swoje", "Co by tu jeszcze", "Jeszcze w zielone gramy", "Nie mam jasności w temacie Marioli"  można wymieniać dosłownie setki tytułów jego piosenek, które sam śpiewał.

Wojciech Młynarski – Piosenka o chirurgii plastycznej/YouTube scorpio44

A przecież równie duży zbiór stanowią teksty, które śpiewali inni wykonawcy. Piosenki Młynarskiego w swoim repertuarze mieli i mają właściwie wszyscy najważniejsi wykonawcy polskiej estrady. Tworzył też znakomite, czasami wręcz wybitne, tłumaczenia innych poetów: Brela, Wysockiego, Brassensa, a na ich podstawie powstały głośne spektakle muzyczne.

Wojciech Młynarski – Jest jeszcze panna Hela/YouTube Krystyna Gębska

***

Do wysłuchania nagrania recitalu Wojciecha Młynarskiego "Absolutnie" zaprosiliśmy w niedzielę (4 kwietnia) o godz. 19.05.

Czytaj także

Wojciech Młynarski: obserwator polskiej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:45
Dziś obchodziłby 80. urodziny. Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i absolutnym mistrzem tego gatunku. Zaczynał na początku lat 60. w studenckim kabarecie "Hybrydy", by po ukończeniu studiów stać się profesjonalnym autorem piosenek, a potem także ich wykonawcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Wielkanocne. Oto, co swoim słuchaczom zaproponowała Trójka

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 00:00
Już po raz kolejny przyszło nam siedzieć przy świątecznym stole wyłącznie w gronie najbliższych osób. Oddzieleni od rodzin, odizolowani od znajomych i świata, niepewni przyszłości właśnie teraz potrzebujemy nadziei i siły, by przetrwać. W ten niezwykle trudny dla nas wszystkich czas, Trójka zaprosiła na spokojne, muzyczne święta, proponując słuchaczom specjalne wydania audycji i dużo muzyki niosącej ukojenie.
rozwiń zwiń