X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspomnienie Wojciecha Pokory

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 08:09
W specjalnym wydaniu "Akademii rozrywki" wspominaliśmy wybitnego aktora – Wojciecha Pokorę.
Audio
  • Natalia Grzeszczyk i jej goście wspominają Wojciecha Pokorę (Akademia rozrywki/Trójka)
Warszawa , 06.12.2012.
Warszawa , 06.12.2012.Foto: TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Wojciech Pokora zmarł 4 lutego po długiej chorobie. Pozostawił po sobie wiele wyśmienitych kreacji filmowych, teatralnych, telewizyjnych i kabaretowych, mnóstwo utworów muzycznych, ale przede wszystkim moc pięknych wspomnień. Natalia Grzeszczyk i jej goście wspominali znakomitego aktora.

– Z kolegą Jerzym Turkiem ukończyliśmy technikum budowy silników samolotowych. Przez prawie dwa lata pracowaliśmy na Żeraniu, gdzie pod patronatem Teatru Powszechnego stworzono z pracowników grupę artystyczną, obsługującą wszelkiego rodzaju święta. Taka musiała być wówczas moda. Aktorzy z tego teatru zwrócili się do mnie i Jurka, abyśmy spróbowali zdać egzamin do szkoły dramatycznej i udało się – opowiada w nagraniu archiwalnym o początku swojej kariery Wojciech Pokora.

Alina Janowska PAP 1200.jpg
Trójkowe wspomnienie Aliny Janowskiej

Wspomnieniami związanymi z Wojciechem Pokorą podzielili się ze słuchaczami Trójki jego przyjaciele ze sceny. – Był niezastąpionym aktorem. W nowym pokoleniu do tej pory nie pojawiła się taka osobowość. Potrafił z kamienną twarzą wywołać serdeczny śmiech u publiczności. Osobowość, talent i dokładność. Niezwykły partner, który myślał za siebie i za innych – wspominała Barbara Krafftówna.

Wtórował jej Jerzy Bończak. – Znaliśmy się z Wojtkiem czterdzieści lat. Spotkaliśmy się chyba podczas jego debiutu reżyserskiego w Teatrze Rozmaitości. Nasza współpraca układała się rewelacyjnie. Nie przypuszczałem, że będzie to moment, który zwiąże nas na bardzo długie lata pracy zawodowej. Spotkaliśmy się w "Karierze Nikodema Dyzmy", filmach Barei. Potem ja zająłem się reżyserią i, tak jak wcześniej ja pracowałem pod jego batutą, tak on zaczął pod moją. To, co nie pozwoli mi o nim nigdy zapomnieć, to to, że wszystkiego, co potrafię jako aktor, nauczyłem się od niego. Warto dodać, że mimo wszystko, niezwykle łatwo było go zagotować na scenie – opowiadał.

Wojciech Pokora współpracował również z Olgą Lipińską. – Był wybitnym talentem komediowym. Miał niezwykle "sieriozną" twarz i przez to był ogromnie komiczny. Wrzucałam go w takie nieprawdopodobne sytuacje, z których musiał się jakoś wykaraskać. Miał ogromny wdzięk, taką miękkość w sposobie bycia. Prywatnie był skromnym i spokojnym człowiekiem, ale był to przecież wybitny aktor. Nie miał za to w sobie ani grama celebryctwa – mówiła reżyserka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi: 
Natalia Grzeszczyk
Goście: 
Barbara Krafftówna (aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i piosenkarka), Olga Lipińska (reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryczka), Jerzy Bończak (aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny)
Data audycji:
9.02.2018
Godzina emisji: 13.09

ml/mk

Czytaj także

Wspominamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:04
Przez całą środę wspominaliśmy ważne postaci życia społecznego, kulturalnego oraz sportowego, które zmarły w ostatnim roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość Stanisława Grzesiuka bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 11:30
W roku 100. rocznicy urodzin Stanisława Grzesiuka, równo 55 lat po jego śmierci, wydawnictwo Prószyński i Spółka wznawia wszystkie jego książki, które uzupełnione będą m.in. o fragmenty, wycięte wcześniej przez cenzurę i samego autora.
rozwiń zwiń