Bieda i oszałamiające widoki. Burundyjskie kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 20:00
Burundi nie jest krajem turystycznym, chociaż jest tam bardzo pięknie. Widoki zapierają dech w piersiach. Bananowe sady, splatają się z polami kawowymi i manioku, a wszystko na soczysto czerwonej ziemi. Na świąteczną wyprawę do tego afrykańskiego kraju zapraszają Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.
Audio
  • Bieda i oszałamiające widoki. Burundyjska rzeczywistość (Trójka w Burundi)
Krajobraz w Burundi
Krajobraz w BurundiFoto: I.Woźniak/PR

Dla Europejczyka to kraj niełatwy. Afrykańska rzeczywistość, nawet stolica, największe miasto Burundi - Bujumbura, może bardzo zaskoczyć. - To raczej miasteczko, na pewno nie metropolia - mówią żony belgijskich dyplomatów, które spotkały reporterki Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.

"Dwie Mzungu na Czarnym Lądzie, czyli Trójka w Burundi" >>>

- Na skalę życia w Burundi Bujumbura to centrum życia finansowego, gospodarczego, politycznego. Jest  tu parlament, mieszka prezydent, jest lotnisko. To kraj, którego budżet  w połowie jest zapewniany  przez pomoc międzynarodową, mniej niż 15 proc. ludności ma dostęp do energii elektrycznej na co dzień - dodaje Tadeusz Makulski z Ruchu Maitri (organizacji charytatywnej).

Ulica
Ulica w stolicy Burundi, Bujumburze, fot. I.Woźniak/PR

Burundi jest krajem kontrastów, wielu ludzi żyje za dolara dziennie, z drugiej zaś strony prawie wszyscy mają telefony komórkowe. - Nawet niepiśmienni mają komórki - opowiada jeden z mieszkańców Bujumbury - Nie wiem, jak oni to robią, ale jakoś udaje im się wybierać odpowiednie numery - dodaje. Aparaty można naładować w specjalnych punktach.

Burundi jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Ma najniższy na świecie wskaźnik PKB na mieszkańca. Bieda wynika przede wszystkim z wojen, które wybuchały na tych terenach. Mimo biedy oraz masowej emigracji Burundi jest gęsto zaludnione. W kraju działa wiele organizacji charytatywnych. Są m.in. polscy misjonarze, którzy wspomagają miejscową ludność.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotowały Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.

(mp)

Czytaj także

Targowiska w Burundi. Można tam kupić wszystko

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 14:00
Targowisko w Bujumburze w Burundi spłonęło pół roku temu. Pozostał z niego tylko szkielet. Ale tamtejsi kupcy, żeby zarobić gromadzą się wokół pogorzeliska. Miasto musi przecież żyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burundyjscy Pigmeje: najbiedniejsze plemię kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 17:58
Pigmeje to najniżsi ludzie na świecie. Osiągają zaledwie 150 cm wzrostu. Szacuje się, że jest ich zaledwie 100 tysięcy. Nie posługują się wspólnym językiem i nie mają świadomości wspólnej historii, tworzą małe odrębne społeczności, które nie wiedzą o istnieniu innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w Burundi. Najważniejsza jest modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 13:51
- Najbardziej brakuje nam śniegu i mrozu - mówią polskie misjonarki od lat spędzające święta w tropikalnym klimacie tego afrykańskiego kraju.
rozwiń zwiń