Jak to się robi w dubbingu?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 18:45
To, że aktor jest utożsamiany z postacią graną długie lata w serialu, nie wydaje się niczym dziwnym, ale zdarza się również, że znacząca staje się dla aktora rola w filmie animowanym jak. Tak było w przypadku Jarosława Boberka, który użyczył głosu Królowi Julianowi w filmie "Madagaskar".
Audio
Nagranie w studiu Polskiego Radia
Nagranie w studiu Polskiego RadiaFoto: Marlena Borawska/PR

W Polsce dubbing do niedawna był postrzegany przez środowisko filmowe niezbyt poważnie. Uważano, że niczym wielkim jest stworzenie polskiej ścieżki dialogowej, tak samo dla aktora nie jest sztuką podłożenie głosu.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Dopiero po sukcesie dubbingowanej wersji filmu "Shrek", w której w rolę Osła rewelacyjnie wcielił się Jerzy Stuhr, zaczęto odnosić się do dubbingu poważnie i postrzegać go jako sztukę filmową, stojącą na równi z grą aktorów czy reżyserią.

Na czym polega praca w dubbingu i czy faktycznie jest prosta?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Królowie dubbingu" Eweliny Karpacz-Oboładze.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz >>>

Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 18.15

(gs)

Czytaj także

Bieda i oszałamiające widoki. Burundyjskie kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 20:00
Burundi nie jest krajem turystycznym, chociaż jest tam bardzo pięknie. Widoki zapierają dech w piersiach. Bananowe sady, splatają się z polami kawowymi i manioku, a wszystko na soczysto czerwonej ziemi. Na świąteczną wyprawę do tego afrykańskiego kraju zapraszają Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cynamonowy specjał z wrocławskiej dzielnicy Nadodrze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 18:52
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla chcą wypromować "Specjały Nadodrza”. Zachęcają do odkrywania tradycyjnych regionalnych smaków, do sięgnięcia do rodzinnych przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niełatwo jest być idealnym mężczyzną

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 19:26
Ma być męski i trochę kobiecy, stanowczy ale i umiejący rozmawiać o uczuciach. Bohaterki reportażu rysują zbiorowy portret idealnego mężczyzny i opowiadają o swoich oczekiwaniach, marzeniach i codzienności.
rozwiń zwiń