X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małopolska zainwestowała w solary. Mieszkańcy korzystają dzięki inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:00
W gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Kłaj trwa instalacja 3841 kolektorów solarnych, do ogrzewania bieżącej wody użytkowej w domach prywatnych. Mieszkańcy liczą na duże oszczędności związane z projektem.
Audio
  • Małopolska zainwestowała w solary. Mieszkańcy odcinają kupony dzięki inwestycji (Reportaż/Trójka)
Wielu mieszkańców już odczuwa zmiany płacąc rachunki
Wielu mieszkańców już odczuwa zmiany płacąc rachunki Foto: Tadeusz Ślusarczyk/www.niepolomice.eu

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz >>>

- Już od dawna gmina Niepołomice idzie w kierunku ochrony powietrza i wykorzystania odnawialnych źródeł energii - mówi Stanisław Nowacki, główny koordynator projektu solarnego, kierownik Referatu Energii Odnawialnej Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Niepołomicach.
O solarach w gminie zaczęto na poważnie myśleć w 2008 roku, kiedy pojawiły się pierwsze możliwości montażu kolektorów słonecznych. - Wtedy jednak te urządzenia były jeszcze bardzo drogie, a jednocześnie nie tak sprawne jak obecnie - wyjaśnia Stanisław Nowacki.
Wśród mieszkańców gminy przeprowadzono jednak ankietę, która była podpowiedzią dla władz. - Odzew był i ówczesny burmistrz zdecydował, że będziemy szukać środków, które przynajmniej częściowo pokryją koszty montażu kolektorów na budynkach prywatnych - wspomina główny koordynator projektu solarnego w Niepołomicach.
W 2009 roku pojawił się inwestor - szwajcarski fundusz. Przygotowany został wstępny projekt. Ruszyła procedura. Dużą część kosztów, bo 60 procent, ponosi fundusz szwajcarski. 30 procent biorą na siebie mieszkańcy, gmina partycypuje w pozostałych 10 procentach. - Gdy znajomi z Krakowa dowiedzieli się, ile zapłaciliśmy za możliwość korzystania z solarów (dwie transze: 3240 zł, 2420 zł), byli zaskoczeni i mówili, że też chcieliby coś takiego mieć - mówi mieszkanka Podłęża, która jako pierwsza mogła się cieszyć z nowej instalacji.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Powierzchnia paneli solarnych w gminie wyniesie 18 514 metrów kwadratowych. Najwięcej instalacji - około 1500 - przypadnie Niepołomicom i Wieliczce, pozostałe 800 sztuk zamontowanych będzie w Skawinie i Kłaju. Ponadto, obiekty komunalne (łącznie 26 we wszystkich gminach) wyposażone zostaną w instalacje solarne, cztery pompy ciepła i układy fotowoltaiczne. Wartość całego projektu wynosi prawie 24 mln franków szwajcarskich.

Projekt finansowany jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Wspaniałe promienie", który przygotowała Katarzyna Błaszczyk.

Audycja współfinansowana przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.

Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

(ah/ei)

Czytaj także

Odnawialne Źródła Energii: rząd walczy z wiatrakami

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:27
- Energetyka wiatrowa nie jest ulubionym tematem rządu - uważa Prezes Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski. W najbliższych dniach ma pojawić się nowy projekt dotyczący Odnawialnych Źródeł Energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys energetyczny? Szansą produkcja prądu z promieni słonecznych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 16:06
Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie. To zjawisko dotyczy całego świata, ale są rejony, gdzie w niedalekiej przyszłości możemy zderzyć się z problemem niedoboru prądu. Po 2020 roku na terenie Unii Europejskiej największy kryzys będzie w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Polsce.
rozwiń zwiń