Magnetyczna siła polskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 20:00
- Przyjechałem do Polski, żeby poczuć wolność - mówi Andras Asztalos, były dyplomata, do dziś fan progresywnego rocka, działający w słupskim Klubie Czarnego Krążka.
Audio
  • Magnetyczna siła polskiego rocka (Reportaż/Trójka)
Magnetyczna siła polskiego rocka
Foto: Glow Images/East News

Mając 19 lat, świeżo po maturze, z kilkoma przyjaciółmi postanowiliśmy pierwszy raz w życiu pojechać do Polski, o której praktycznie nic nie wiedziałem. To był rok 1968. Byłem w Zakopanem. Kiedy zobaczyłem w telewizji Czesława Niemena, poczułem się, jakby trafił mnie piorun - wspomina Andras Asztalos i dodaje, że na Węgrzech nie było takiej muzyki. - Po drugiej wojnie światowej przejmowaliśmy najgorsze wzorce ze Związku Radzieckiego - dodaje i wspomina, jak rozkochał się w piosenkach Skaldów i Breakoutu.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Zainteresowanie polską muzyką spowodowało, że zaczął uczyć się naszego języka. Skończył Wyższą Szkołę Handlu Zagranicznego, został przedstawicielem Węgierskiego Instytutu Koniunktury Rynku przy ambasadzie w Warszawie. W stanie wojennym wyjechał z Polski, do której w drugiej połowie lat 80. wrócił już jako dyplomata.

W ambasadzie pracował do 2008 roku. Po przejściu na emeryturę przeprowadził się do Słupska, ale wciąż aktywnie uczestniczy w szeroko pojętej kulturze węgierskiej oraz dzieli się swoim hobby, czyli muzyką. Jego pasją jest rock progresywny - w lokalnej prasie publikuje swoje muzyczne wykłady, w których dzieli się odkryciami, spostrzeżeniami oraz muzyczną wiedzą.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Muzyka i tworzenie przyjaznej przestrzeni do dzielenia się muzycznymi pasjami to zasadnicza idea Klubu Czarnego Krążka, który powstał  przy Bibliotece Publicznej w Słupsku. Starsi panowie - pasjonaci muzyki zapraszają młodsze pokolenia na wspólne muzyczne spotkania. Dyskusjom towarzyszy odsłuchiwanie "starych" płyt, nagrań Polskiego Radia oraz ulubionych wykonawców uczestników.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Klub Czarnego Krążka" Hanny Bogoryja Zakrzewskiej.

Do słuchania "Reportaży" w Trójce zapraszamy od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mk)

Czytaj także

Małopolska zainwestowała w solary. Mieszkańcy korzystają dzięki inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:00
W gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Kłaj trwa instalacja 3841 kolektorów solarnych, do ogrzewania bieżącej wody użytkowej w domach prywatnych. Mieszkańcy liczą na duże oszczędności związane z projektem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid - adopcyjny syn z Burundi

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 18:58
Dawida wychowuje babcia. Jego mama i tata zmarli, gdy był malutki. Oboje chorowali na AIDS. Nasze redakcyjne koleżanki - Izabela Woźniak i Roma Leszczyńska wraz z przyjaciółkami, od kilku lat poprzez program "Adopcji serca" finansują edukację -11-letniego dziś - chłopca z Burundi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia niezwykłej pasji, czyli kobieta za ladą

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 19:20
- Kasa fiskalna doprowadzi mnie do śmierci - śmieje się pani Maria, najstarsza w Polsce właścicielką firmy. Od 1945 roku prowadzi sklep motoryzacyjno-gospodarczy w Dobczycach.
rozwiń zwiń