X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy w Niemczech. "Znajomi pytali, czy się nie boimy"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 22:00
Szczecinianie masowo wykupują domy po niemieckiej stronie granicy. Są radnymi w niemieckich miasteczkach, ich dzieci chodzą do niemieckich szkół i przedszkoli. W ten sposób pomagają instytucjom przetrwać na terenie, który jeszcze niedawno szybko się wyludniał. Jak układają się sąsiedzkie stosunki?
Audio
  • Polacy w Niemczech. "Znajomi pytali czy się nie boimy" (Reportaż/Trójka)
Monika Dehr i Szymon Dominiak-Górski
Monika Dehr i Szymon Dominiak-GórskiFoto: Adam Bogoryja-Zakrzewski/PR

Monika Dehr wspomina, jak przywiozła mamę, żeby pokazać jej nowo zakupiony dom w Niemczech. - Mówię: patrz, mamuś, jakie piękne miejsce. Sądziłam, że ona się zachłyśnie tym jeziorem, tym świergotem ptaków, tymi kumakami. Jednak ona stanęła na drodze, rozryczała się i odpowiedziała: Moniś, w coś ty się wpakowała? - śmieje się bohaterka reportażu.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>
Mąż Moniki Szymon Dominiak-Górski opowiada, że miejsce jest wspaniałe. - Żaby tak głośno kumkają, że musimy zamykać okna nawet, jak jest upał. Od miesiąca przylatuje tu czapla. To dowodzi, że  te tereny są bardzo czyste i przyjazne dla zwierzyny - opowiada.

Para, wraz z dziećmi, zamieniła 400 tys. Szczecin na kilkudziesięcioosobową wioskę, tuż przy granicy z Polską. - 60 proc. mieszkańców przyjechało z Polski, to głównie szczecinianie. W zasadzie, gdy wyjdzie się na wiejską uliczkę, to mówi się po polsku, Niemców jest mniej niż Polaków. Gdy kupowaliśmy to miejsce 5-6 lat temu, ceny były przystępne. Teraz, chyba ze względu na Polaków, zmieniły się. Jednak to dalej jest bardziej opłacany zakup, niż gdyby się chciało kupić w Szczecinie ziemię pod zabudowę - mówią.
- Gdy się przeprowadzaliśmy, większość naszych znajomych pytała, czy się nie boimy. Ale czego? Tego, że to są Niemcy? Pokutują w nas zaszłości historyczne, że może nas skrzywdzą, napadną, że tu może mieszkają naziści - wspominają.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Na granicy" autorstwa Hanny i Adama Bogoryja-Zakrzewskich.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mp, ei)

Czytaj także

Bezdomna kobieta z czterema psami. Czy uda się jej zmienić życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 18:59
Pani Jolanta od 2 lat tuła się po Polsce szukając domu dla siebie i 4 psów. Mogłaby wyjechać do Niemiec, by polepszyć sobie byt, ale nie ma co zrobić z psami, które pozostały po zmarłym synu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarne chmury nad Zalewem Szczecińskim

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 14:22
Gdyby wprowadzić w życie projekt przygotowany na zlecenie Urzędu Morskiego w Szczecinie windsurfingowcy, turyści, rybacy i przedsiębiorcy nie mieliby czego szukać nad Zalewem Szczecińskiem i w Zatoce Pomorskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zniszczyć jedną z najlepszych szkół w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 10:00
- To skandal, dramat i tragedia - mówi bohaterka reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej. Warszawska "Poniatówka" dostała tak niskie oceny od Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, jakich nie otrzymała dotąd żadna inna szkoła z Warszawy i rzadko która w Polsce. Czyżby to efekt zemsty rodziców jednego z uczniów?
rozwiń zwiń