Kolorowe Dzieci: spotkania, które uczą tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 19:30
- Chciałabym mieć koleżanki z innego kraju - mówi Samiloby, której korzenie wywodzą się z Surinamu. W tym roku poszła do pierwszej klasy w jednej ze szkół we Wrocławiu. Jest tam jedynym ciemnoskórym i ze względu na kolor skóry spotykają ją niemile komentarze innych dzieci.
Audio
  • Kolorowe Dzieci: spotkania, które uczą tolerancji (Reportaż/Trójka)
Bohaterka reportażu Kolorowe dzieci postanowiła pomóc maluchom, którym doskwiera ich kolor skóry
Bohaterka reportażu "Kolorowe dzieci" postanowiła pomóc maluchom, którym doskwiera ich kolor skóry Foto: Glow Images/ East News

Mama ją wspiera, ale w domu jednak często jest smutno z powodu docinków. - Kiedy zaczął się wrzesień, każdego wieczoru Sami mówiła mi, że boi się i nie chce chodzić do szkoły, że nie czuje się tam dobrze jako jedyna osoba czarnoskóra - mówi pani Katarzyna.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>

Samiloby poprosiła kiedyś: mamuś, a możemy poznać inne dzieci, które są do mnie podobne? Katarzyna zaczęła szukać rodziców, których dzieci mają podobne problemy. - Postanowiłam napisać na Facebooku apel o Kolorowych Dzieciach - wspomina. - I zdarzyła się rzecz magiczna, całkowicie nieoczekiwana. Zaczęli do mnie pisać nie tylko rodzice z Wrocławia, z Polski, ale także z Anglii, Francji, a nawet Egiptu, Kuby i Stanów Zjednoczonych. Udało nam się nawiązać bardzo fajne kontakty. Postanowiłam również zorganizować spotkanie pod nazwą Kolorowe Dzieci - mówi mama Samiloby.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Kolorowe dzieci", którego autorką jest Magda Skawińska.

Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

(mk)

Zobacz więcej na temat: dzieci Magda Skawińska

Czytaj także

Nadzieja polskiego futbolu?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 10:03
Maks ma 10 lat. Niedawno został najlepszym piłkarzem w swojej grupie wiekowej podczas Turnieju Tymbarku dla dzieci. W piłkę nożną gra od 4 roku życia. Sam mówi, że na pierwszy swój turniej pojechał w sandałach. Teraz dostaje od rodziców i dziadków najnowsze korki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogródek w przedszkolu" - dzieci hodują warzywa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:30
- Ważne, żeby dzieci wiedziały, że marchewki nie są ze sklepu, tylko z ziemi. Chcę by poznały cały proces powstawania rośliny - od kiełkującego nasiona, po wyrastające z niego warzywo - mówi Jaśmina Wójcik, autorka pomysłu zakładania ogródków w przedszkolach.
rozwiń zwiń