Wiele korzyści z kooperatywy spożywczej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 18:40
Kooperatywa spożywcza to nieformalna spółdzielnia, której członkowie wspólnie kupują produkty prosto od producentów.
Audio
  • Wiele korzyści z kooperatywy spożywczej (Reportaż/Trójka)
Kooperatywa spożywcza to nieformalna spółdzielnia, której członkowie wspólnie kupują produkty prosto od producentów.
Kooperatywa spożywcza to nieformalna spółdzielnia, której członkowie wspólnie kupują produkty prosto od producentów.Foto: glowimages/Eastnews

Korzyści jest wiele. Po pierwsze to możliwość zakupu produktów ekologicznych, prosto od rolnika. Członkowie kooperatywy, szukają gospodarstw z certyfikatem ekologicznym. Tym sposobem zyskując łatwiejszy dostęp do zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

To nie jest jedyna wartość, jaką niesie ze sobą tego rodzaju działalność. Równie ważny jest jej sens społeczny. - U nas panuje czysta demokracja - mówi Nina z Warszawskiej Kooperatywy "Dobrze".

Jeden z prekursorów kooperatyzmu z Polsce, Edward Abramowski pisał: "Kooperatywa spożywcza (…) jest szkołą społeczną, gdzie ludzie uczą się sami radzić nad swoimi sprawami, organizować je, działać zbiorowo i solidarnie, reformować warunki swego bytu własnym umysłem i własnymi siłami, gdzie poznają w praktyce złożony mechanizm ekonomiczny i społeczny dzisiejszego życia i sposoby zarządzania nim."

***

Autor: Ewelina Karpacz-Oboładze
Tytuł reportażu:
"Kooperatywa"
Data emisji:
17.12.2014
Godzina emisji:
18.15

(mp,tj)

Czytaj także

Koła Gospodyń Wiejskich? "Cały czas to żywe zjawisko"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 18:30
Na wsiach w Polsce masowo powstają kluby kobiet i, co ciekawe, funkcjonują pod starą dobrze znaną nazwą - Koła Gospodyń Wiejskich. Ich działalność jest często bardzo współczesna...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziarski Dziadek: aktywne życie seniora

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 18:34
Pan Antoni Huczyński (93 lata) - znany z internetu jako "Dziarski Dziadek" - napisał książkę "Mój sposób na długowieczność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniej znaczy mądrzej, czyli życie bez zakupów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 10:30
- Tematem konsumpcji zajęłam się trochę z ciekawości, a trochę z wkurzenia. Denerwowało mnie to, w jaki sposób kultura konsumpcyjna wykorzystuje bezbronność ludzką - wyjaśnia Marta Sapała, bohaterka reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze.
rozwiń zwiń