Ludzie Trójki: Mateusz Święcicki

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 18:50
- To człowiek wielkiej wiedzy muzycznej. Sam napisał ponad 300 piosenek, z których najbardziej znana jest chyba "Pod papugami" - wspomina Mateusza Święcickiego Sławomir Pietrzykowski.
Audio
  • Ludzie Trójki: Mateusz Święcicki (Reportaż/Trójka)
Mateusz Święcicki
Mateusz ŚwięcickiFoto: Prywatne archiwum Justyny Święcickiej

Głos Mateusza Święcickiego był pierwszym, który pojawił się na antenie radiowej Trójki, a było to 1 kwietnia 1962 roku w audycji "Mój magnetofon" - pierwowzorze nadawanej do dziś "Muzycznej poczty UKF". Mateusz Święcicki był pierwszym szefem muzycznym stacji. W swoich audycjach propagował jazz. Poza tym współtworzył festiwal w Opolu oraz menagerował zespołowi Filipinki.

Mateusz Święcicki swe radiowe życie związał z Trójką >>>

Zmarł nagle w 7 sierpnia1985 roku w Chodzieży. Od 1987 roku Trójka przyznaje nagrody - Mateusz Trójki - za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej.

W reportażu Mateusza Święcickiego wspominają m.in. znajomi, współpracownicy i córka. Opowiadają o tym, dlaczego był "misiowaty" i co robił w czasie, gdy w studiu nagrywane były piosenki...

Mateusze Trójki 2014 rozdane. Oto laureaci >>>

Reportaż o Mateuszu Święcickim został przygotowany z okazji obchodów 90-lecia Polskiego Radia w cyklu "Ludzie Trójki", w ramach którego do tej pory nadaliśmy reportaże poświęcone Jackowi Ejsmondowi, Andrzejowi Zakrzewskiemu i Grażynie Dobroń.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu:
"Był taki ktoś"
Autor reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji:
27.05.2015
Godzina emisji:
18.15

fbi/bch

Czytaj także

Dobrochna, czyli jaka jest Grażyna Dobroń?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 18:59
W redakcji publicystyki mówią o niej Dobrochna. Tak zaczął ją nazywać Ryszard Jaźwiński, który od lat dzieli z nią pokój redakcyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesne radio - historia dzieje się teraz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 13:40
Kilka wydarzeń drugiej dekady XXI wieku z pewnością przejdzie do historii: arabska wiosna, Euro 2012 w Polsce i Ukrainie oraz śmierć Osamy Bin Ladena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Ejsmond - człowiek honoru

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 18:30
Pochodził z rodziny szlacheckiej, gdzie określenia, takie jak honor, przyjaźń czy lojalność, nie były czczymi słowami…
rozwiń zwiń