Złoty pociąg w Wałbrzychu? A żeby tylko jeden...

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 19:00
Do Wałbrzycha zjeżdżają dziennikarze z całego świata. Ludzie chodzą wzdłuż torów i szukają miejsca, w którym ponoć ukryty jest złoty pociąg.
Audio
  • Reportaż Magdaleny Skawińskiej pt. "Pociąg do sensacji" (Reportaż w Trójce)
Ile tajemnic skrywa Dolny Śląsk? (na zdjęciu: opuszczona kopalnia w Wałbrzychu)
Ile tajemnic skrywa Dolny Śląsk? (na zdjęciu: opuszczona kopalnia w Wałbrzychu)Foto: marcindrews/pixabay/domena publiczna

W sierpniu do władz miasta zgłosiła się kancelaria reprezentująca dwóch mężczyzn wskazujących przybliżoną lokalizację pociągu, którym pod koniec wojny Niemcy mieli wywozić skarby z Wrocławia. Nawet główny konserwator zabytków przyznał, że na 99 proc. pociąg istnieje. Okolice opanowała "gorączka złota".

Tymczasem historia ukrytego przez hitlerowców pociągu była znana w Wałbrzychu i okolicach od lat. Mówi się tam nawet nie o jednym, a o czterech tajemniczych pojazdach w okolicy.

Jeden z bohaterów reportażu - miłośnik zamku Książa zdradza, że są miejsca, w których zimą w sposób tajemniczy topnieje śnieg. To między innymi miałoby wskazywać ślady skarbu.

Jest pociąg czy go nie ma? Nie wiadomo. Wiadomo na pewno, że sama historia przyciąga do Wałbrzycha i pobliskiego zamku Książ tysiące turystów. O fenomenie legendy, o poszukiwaczach skarbu, ale i o mieszkańcach, dla których to świetny interes, można usłyszeć w reportażu.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Pociąg do sensacji"
Autor reportażu: Magdalena Skawińska
Data emisji: 8.09.2015
Godzina emisji: 18.15
ei/mp

Czytaj także

To nie przyjazd. To powrót

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 19:45
Alla pochodzi z Grodna. Jej przodkowie zostali po II wojnie światowej za wschodnią granicą Polski. Alla nie rozumie dlaczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejście Świdnickie. Opowieść o miejscu z historią

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 18:44
W każdym mieście są miejsca kultowe, które nie trafiają na pocztówki. Jednym z nich było wrocławskie Przejście Świdnickie.
rozwiń zwiń