Kyudo, czyli trening cierpliwości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 18:30
Kiedy Helena zaczynała przygodę z kyudo - czyli sztuką strzelania z łuku - nie wiedziała, że całe jej życie będzie się kręcić wokół Japonii.
Audio
  • Heleny miłość polsko-japońska (Reportaż/Trójka)
Helena od kilku lat uprawia kyudo - sztukę tradycyjnego łucznictwa japońskiego
Helena od kilku lat uprawia kyudo - sztukę tradycyjnego łucznictwa japońskiegoFoto: arch. pryw. Heleny Pawłowskiej

Kilka lat temu zaczęła interesować się kulturą Japonii, ale nie przypuszczała, że ten kraj wypełni całe jej życie. Kilka tygodni temu Helena Pawłowska pojechała do Kraju Kwitnącej Wiśni, bo wygrała konkurs TV Tokyo. Dziennikarze tej stacji jeżdżą po świecie i szukają miłośników swojego kraju. Helena od kilku lat uprawia kyudo - sztukę tradycyjnego łucznictwa japońskiego. I to właśnie przyciągnęło uwagę realizatorów.

W międzyczasie okazało się, że jej dziadek w latach 90. ubiegłego wieku przywoził z Japonii do Łodzi do Zakładów Anilana technologię włókien szklanych, jej prababcia korespondowała ze swoją rówieśniczką, Japonką w języku esperanto. Niedawno Helena znalazła pracę z japońskiej restauracji w Łodzi.

- Zawsze chciałam nauczyć się strzelać z łuku, bo wychowałam się na filmach o Robin Hoodzie. Potem okazało się, że w Łodzi jest grupa, która trenuje kyudo. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Miejsce specjalnie dla mnie. Taki trening cierpliwości - opowiada bohaterka reportażu.

Tu znajdziesz reportaże emitowane w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Made in Japan"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 12.09.2016
Godzina emisji18.16

mp


Czytaj także

Sztuka gestów, świat samurajów i inne oblicze Japonii

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 08:00
Dr Kiyomoto Ogasawara uczy zachowań, które w prostej linii wywodzą się ze sztuki postępowania samurajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warsztaty umierania, czyli o Japonii po kataklizmie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 22:00
Jak mieszkańcy regionu Tōhoku, na północnym zachodzie Japonii, odbudowują swój świat? Czy potrafili pogodzić się ze śmiercią najbliższych, nagłą utratą wszystkiego dookoła? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwała Katarzyna Boni.
rozwiń zwiń