W teatrze jak w domu. "Jesteśmy potrzebni"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 21:00
- Dużym problem społeczeństwa jest to, że zarówno osoby z zespołem Downa, jak i zdrowi, nie umieją ze sobą funkcjonować. Jest to łatwe, bo wystarczy się otworzyć, wyzbyć się uprzedzeń i stereotypów – mówi jedna z bohaterek reportażu "Przystanek Szekspir".
Audio
  • Reportaż "Przystanek Szekspir" (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photosavvy/flickr/CC BY-ND 2.0

Dorośli z zespołem Downa mogą pracować lub pomagać w wielu miejscach. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Jerzy Limon wpadł na pomysł projektu "Po drodze nam z Szekspirem", w ramach którego takie osoby pracują w teatrze.

- Z racji zawodu jeździłem po świecie i w wielu miejscach w Europie Zachodniej spostrzegłem, że w biurze obsługi widza pracują osoby niepełnosprawne i z zespołem Downa. Pomyślałem wówczas, że gdy uda się zbudować Teatr Szekspirowski, to musimy to wprowadzić - opowiada dyrektor.

"Czujcie się jak w domu", "to wasze miejsce", "bądźcie swobodni" – tak zostali przywitani nowi pracownicy. W reportażu opowiadamy o tym, jak to na nich podziałało i jak przebiegła integracja. Czy Teatr Szekspirowski będzie inspiracją dla innych placówek?

Posłuchaj innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Przystanek Szekspir" 
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 10.01.2017
Godzina emisji: 18.17

sm/ei

 


Czytaj także

Międzypokoleniowo rozgadana Praga

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 20:30
Myli się ten, kto sądzi, że seniorzy nie mają do zaproponowania młodym nic ciekawego. Problemem jest to, że młodzi ludzie nie są tego świadomi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr 21 - osoby z zespołem Downa i autyzmem podbijają scenę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:52
- To miejsce twórczego spotkania z ludźmi, z aktorami, z przyjaciółmi. To też miejsce, które zaskakuje mnie od początku jego istnienia - mówiła w Trójce twórczyni niezwykłego teatru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda Polska oczami cudzoziemek?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 18:30
Stowarzyszenie Arteria razem z gdańskim Instytutem Kultury Miejskiej zbierało historie cudzoziemek, które teraz mieszkają w Gdańsku.
rozwiń zwiń