Szkoła bez schematów, lecz z nowatorskimi pomysłami

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 19:00
Jedna z podwarszawskich szkół wygrała międzynarodowy, elitarny konkurs Edumission - zajęła 1. miejsce spośród 20 szkół z różnych zakątków świata. W szkole nie ma dzwonków, ławek i prac domowych.
Audio
  • Czym jest szkoła "bez dzwonków"? (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Poznyakov

korepetycje_1200.jpg
Anioły Wiedzy w akcji

W tej szkole nauczyciele współpracują z uczniami. Mają bardzo ciekawe metody nauczania: na lekcji polskiego dzieci piszą listy gończe w poszukiwaniu poetów, na lekcji matematyki uczą się ułamków przygotowując i dzieląc się pizzą. Leżą na dywanie lub na parapecie, obliczając zadania.

Jest też czas na wyciszenie się. Nauczyciel nie jest przekaźnikiem wiedzy, ale człowiekiem, którego uczeń może obdarzyć zaufaniem, przyjaźnią, szacunkiem. Brak podręczników, ocen, sztywnego planu lekcji to tylko pochodne określonej wizji tego, czym powinna być edukacja – jedną wielką, niekończącą się przygodą.

– Nie ma ławek w rzędach. Dzieci siedzą na piłkach. W niektórych pracowniach znajdziemy właśnie piłki zamiast krzeseł. W naszej szkole nie ma dzwonków – podkreśla nauczyciel z placówki "No bell" w Konstancinie-Jeziornie.

– Przez rok moje dziecko chodziło do państwowej szkoły tutaj w gminie. Widziałam jak gasną mu iskierki w oczach, kiedy musi iść "do budy". Ciągle słyszałam, że nie lubi szkoły, jest niefajnie i beznadziejnie. Zdecydowaliśmy się przenieść do "No Bell". Tutaj dzieci traktują nauczycieli z szacunkiem i odwrotnie. Nasze pociechy są bardzo pewne siebie i świadome życia – mówi mama jednego z uczniów. 

Dlaczego warto wysłać dziecko do takiej szkoły? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Szkoła bez schematów"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 18.44

kw

Czytaj także

"Dłoń i dotyk to moje podstawowe narzędzia pracy"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:41
Małgorzata Pyrka jest absolwentką Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, instruktorem hipoterapii i trenerem parajeździectwa. Jej miłością są konie i tango. Niektórzy mówią o niej "zaklinaczka koni", bo potrafi nawiązywać z nimi niesamowitą więź.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie trzeba być milionerem, aby pomóc potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 11:30
W 2015 roku w Nepalu doszło do wielkiego trzęsienia ziemi. Do jednej z tamtejszych wiosek pojechał Maciej Pastwa – podróżnik z Poznania, który przebywał wtedy w sąsiednich Indiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótka historia długiej miłości

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 19:00
Opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy zakochali się w sobie "rozmawiając" przy pomocy alfabetu Morse'a przez ścianę w stalinowskim więzieniu.
rozwiń zwiń