Czy właściwie celebrujemy pamięć o Żołnierzach Wyklętych?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 19:00
Od pewnego czasu można zauważyć modę na odzież patriotyczną z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. 
Audio
  • Co wiemy o Żołnierzach Wyklętych? (Reportaż/Trójka)
Żołnierze wyklęci - zdjęcie  ilustracyjne
Żołnierze wyklęci - zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Na rynek został wypuszczony napój energetyczny o nazwie "Żołnierze Wyklęci", można kupić poduszki, breloczki, kubki… Skąd popularność tego typu rzeczy? Co ludzie, którzy kupują takie gadżety, wiedzą o historii Żołnierzy Wyklętych? Czy kupno koszulki może zachęcić do tego, by poszerzyć wiedzę?

– Okazuje się, że trochę ponad połowa Polaków ma jakąś wiedzę na temat działania partyzantki antykomunistycznej. Wiedza ta jest na ogół czerpana z mediów, książek, szkoły, czasem z własnych doświadczeń, choć tych ostatnich jest niewiele. Wśród osób, które czerpią ten obraz ze źródeł niebezpośrednich, ocena Żołnierzy Wyklętych jest jednoznacznie pozytywna. Niemniej, w świadomości zdecydowanie większej grupy ludzi, powojenne podziemie niepodległościowe funkcjonuje bardziej jako zbiór heroicznych figur, wartości, a nie przez swoją działalność i fakt, że byli to ludzie, którzy musieli podejmować pewne decyzje – mówią pracownicy Centrum Badań Opinii Społecznej.

Jak poprawić wiedzę społeczeństwa na temat Żolnierzy Wyklętych? Czy promowanie ich przy pomocy gadżetów jest pozytywną oddolną inicjatywą, czy żerowaniem na popularnym i bardzo ważnym dla Polaków temacie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Co wiemy o Wyklętych?"
Autorka reportażu: Olga Mickiewicz
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 18.44

ml/mk

Czytaj także

„Śladami Łupaszki” – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 08:00
Już po raz 14 Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK zorganizowało Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy tejże brygady mjr Łupaszki. Ma on na celu przybliżyć działalność podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku, w szczególności Pomorza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żelazne zasady i dziedzictwo Helmuta Kohla

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 03:05
- Helmut Kohl miał żelazną zasadę, zgodnie z którą nie wychodził przed szereg. Nie było osobnej niemieckiej drogi i sposobów na dogadanie się z Moskwą czy NRD - mówi publicysta Wojciech Pięciak.
rozwiń zwiń