X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy właściwie celebrujemy pamięć o Żołnierzach Wyklętych?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 19:00
Od pewnego czasu można zauważyć modę na odzież patriotyczną z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. 
Audio
  • Co wiemy o Żołnierzach Wyklętych? (Reportaż/Trójka)
Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość
Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia - tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

Na rynek został wypuszczony napój energetyczny o nazwie "Żołnierze Wyklęci", można kupić poduszki, breloczki, kubki… Skąd popularność tego typu rzeczy? Co ludzie, którzy kupują takie gadżety, wiedzą o historii Żołnierzy Wyklętych? Czy kupno koszulki może zachęcić do tego, by poszerzyć wiedzę?

– Okazuje się, że trochę ponad połowa Polaków ma jakąś wiedzę na temat działania partyzantki antykomunistycznej. Wiedza ta jest na ogół czerpana z mediów, książek, szkoły, czasem z własnych doświadczeń, choć tych ostatnich jest niewiele. Wśród osób, które czerpią ten obraz ze źródeł niebezpośrednich, ocena Żołnierzy Wyklętych jest jednoznacznie pozytywna. Niemniej, w świadomości zdecydowanie większej grupy ludzi, powojenne podziemie niepodległościowe funkcjonuje bardziej jako zbiór heroicznych figur, wartości, a nie przez swoją działalność i fakt, że byli to ludzie, którzy musieli podejmować pewne decyzje – mówią pracownicy Centrum Badań Opinii Społecznej.

Jak poprawić wiedzę społeczeństwa na temat Żolnierzy Wyklętych? Czy promowanie ich przy pomocy gadżetów jest pozytywną oddolną inicjatywą, czy żerowaniem na popularnym i bardzo ważnym dla Polaków temacie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Co wiemy o Wyklętych?"
Autorka reportażu: Olga Mickiewicz
Data emisji: 1.03.2018
Godzina emisji: 18.44

ml/mk

Czytaj także

„Śladami Łupaszki” – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 08:00
Już po raz 14 Stowarzyszenie Historyczne im. V Wileńskiej Brygady AK zorganizowało Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy tejże brygady mjr Łupaszki. Ma on na celu przybliżyć działalność podziemia niepodległościowego w Polsce po 1944 roku, w szczególności Pomorza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żelazne zasady i dziedzictwo Helmuta Kohla

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 03:05
- Helmut Kohl miał żelazną zasadę, zgodnie z którą nie wychodził przed szereg. Nie było osobnej niemieckiej drogi i sposobów na dogadanie się z Moskwą czy NRD - mówi publicysta Wojciech Pięciak.
rozwiń zwiń