Pamięć o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 18:30
Ryszard Zieliński miał 8 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Jego ojciec pracował w fabryce dziewiarskiej na terenie warszawskiego getta.
Audio
  • Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. "Zadbać o pamięć" (Reportaż/Trójka)
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w JerozolimieFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Stamtąd wyprowadził małżeństwo żydowskie – Paulinę i Kazimierza Berek. Zamieszkali z jego rodziną na warszawskiej Ochocie przy pl. Narutowicza. W 1999 roku Zbigniew, Kazimiera i ich syn Ryszard zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata za pomoc Żydom, którą nieśli w czasie II wojny światowej z narażeniem życia. Syn Ryszarda – Mieszko stara się o to, by zachować pamięć o tych wydarzeniach, pracuje w Towarzystwie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przekazuje też pamięć o tych wydarzeniach swojemu synowi Kacprowi.

– Mój dziadek jest dla mnie wzorem tego, jak żyć. Mimo że był dzieckiem, mimo że się bał, to jednak walczył na swój sposób, aby inni nie byli traktowani jak ludzie gorsi. Myślę, że zgodnie z napisem na medalu "Kto ocali jedno życie, to jakby ocalił cały świat", mój dziadek zasługuje na specjalne miejsce w historii naszego kraju – opowiada jeden z bohaterów reportażu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Zadbać o pamięć"
Autor reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 4.04.2018
Godzina emisji: 18.13

ml/mk

Czytaj także

Odnalezieni po latach, czyli historia Artura Citrina

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 11:20
Artur Citrin, żydowski chłopiec, wyjechał z Polski do Ameryki kiedy miał 12 lat. W czasie wojny ukrywał się u państwa Latoszyńskich w Lendzie Wielkim. To oni uratowali mu życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziadek", czyli opiekun powstańczej Izby Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 18:45
W Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie znajduje się Izba Pamięci o Powstaniu Warszawskim. Opiekuje się nią 88-letni Janusz Walędzik.
rozwiń zwiń