"Chcemy bić ZOMO" - Kamil Wicik

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2008 18:15
Pomysł na powstanie tego reportażu wiąże się z pewną kasetą magnetofonową. To był rok 1982, klub Stodoła, ulica Baterego 10, Warszawa. Swój pierwszy koncert, po długiej przerwie spowodowanej stanem wojennym, zagrał zespół Perfect.

W klubie pojawiły się tłumy publiczności spragnione rockowego grania. Był tam również Piotr Nartowski - dziś Inżynier Dyżurny Programu III Polskiego Radia, wówczas natomiast student Politechniki Warszawskiej i pracownik Stodoły w jednej osobie. W jego domowym archiwum zachowało się oryginalne nagranie całości tego pamiętnego koncertu, którego brzmienie nawet po latach robi ogromne wrażenie. Faktycznie był to występ niezwykły pod wieloma względami, pojawiło się bowiem wiele nowych elementów. Był to pierwszy koncert zagrany w nowym składzie. Po 13 grudnia 1981 Perfect opuścili Ryszard Sygitowicz i Zdzisław Zawadzki na ich miejsce pojawili się Andrzej Urny i Andrzej Nowicki. Po drugie nowy repertuar. Zespół po raz pierwszy zaprezentował piosenki z płyty UNU takie jak: "Nie bój się tego wszystkiego", "Objazdowe nieme kino" czy "Co za hałas - co za szum". Ciekawostką jest tutaj po raz pierwszy zagrana "Autobiografia", zupełnie nieznana i przyjęta raczej chłodno.  Dziś to zupełnie nie do pomyślenia. Perfect ze względu na nowy, wojenny czas, grał tylko nowe kompozycje, wyjątek stanowił utwór "Chcemy być sobą", którego refren publika natychmiast zmieniała na "Chcemy bić zomo".  Niestety nie ma ścisłości co do konkretnej daty tego wydarzenia. Nagrywający koncert Piotr Nartowski uważa, że był to przełom czerwca i lipca, natomiast Zbigniew Hołdys twierdzi, że musiał być to październik. Czy było to lato, czy jesień? Dziś trudno to rozsądzić... Jedno jest pewne: był to rok 1982, a stan wojenny trwał w najlepsze. W reportażu usłyszą Państwo fragmenty archiwalnych nagrań grupy Perfect pochodzących z tej słynnej kasety a także wypowiedzi osób pamiętających tamto wydarzenie.
Udział wzięli: Zbigniew Hołdys, Grzegorz Markowski, Piotr Natowski, Piotr Szkudelski i Andrzej Urny

Czytaj także

Zbigniew Hołdys

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 15:55
Autor "Autobiografii" powraca do tworzenia. W nowej piosence opowiada historię z roku 1968.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1982

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2007 19:00
Rock’n’Roll Historia Powszechna, czyli historia świata od narodzin rock'n'rolla. 50 godzinnych odcinków prezentujących najważniejsze wydarzenia na świecie i w Polsce w latach 1955-2005 na tle muzyki z epoki. Polityka, kultura, obyczaje...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Markowski

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 14:00
Dzisiaj Grzegorz Markowski.
rozwiń zwiń