"Pani w fiolecie". Wspomnienie Barbary Wachowicz

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 15:00
Barbara Wachowicz dwa miesiące przed śmiercią napisała: "Moje motto życiowe to żyć zawsze pięknie, z podniesioną głową, w słońcu wolności". 
Audio
  • Barbara Wachowicz we wspomnieniach (Reportaż/Trójka)
Barbara Wachowicz
Barbara WachowiczFoto: Zofia Nasierowska

Powstanie_warszawskie_663.jpg
Barbara Wachowicz o pięknych kartach polskiej historii

"Pani w fiolecie" zapytana podczas jednej z audycji przez dziennikarkę Magdalenę Mikołajczuk, czy nie miała kiedyś chęci zacząć ubierać się w inne kolory, przyznała, że taki sen prześladował jej męża. – O poranku powiadał do mnie: Prosiaczku, bo bardzo lubiliśmy "Kubusia Puchatka", miałem straszny sen, że wstałaś i powiedziałaś, że nie chcesz już więcej fioletów i muszę Ci kupić całą garderobę – opowiadała, dodając, jak istotna jest dla niej symbolika fioletu oznaczająca wierność. 

Anna Stempniak-Juśkiewicz, dziennikarka Jedynki, wspomina, że Barbara Wachowicz "przygotowując swoje książki, przekopywała się przez archiwa w różnych bibliotekach, na wszystkich kontynentach". – Była w Stanach Zjednoczonych, grzebała w bibliotekach za naszą wschodnią granicą i w bibliotekach polskich. To książki oparte na dokumentach i opowieściach żywych ludzi. Te dokumenty, opowieści filtrowała przez swój język – podkreśla. 

wachowicz663.jpg
Barbara Wachowicz: największe miłości mojego życia to babunia Anna i mąż

Gdzie powstawały książki bohaterki reportażu? Jak się okazuje, ...w sypialni. – Pisała w pozycji leżącej, ręcznie, fioletowym flamastrem – opowiada agentka literacka Danuta Jakubowska. 

Jak Barbarę Wachowicz, pisarkę, fotografik, scenarzystkę i Mistrzynię Mowy Polskiej, która odeszła od nas w czerwcu tego roku, zapamiętali bliscy i przyjaciele?  

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Pani w fiolecie"
Autorka reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska
Data emisji: 1.11.2018
Godzina emisji: 9.30

gs/jp

Czytaj także

Wspominamy tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 18:00
Przez cały czwartek wspominaliśmy ważne postaci życia społecznego, kulturalnego, sportowego i politycznego, które zmarły w ostatnim roku.
rozwiń zwiń