X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uratowana historia Walcowni

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 19:00
Gdyby nie upór byłych pracowników i zainteresowanie Fundacji Piotra Gerbera ratującej zabytki techniki, ta walcownia nie przetrwałaby. 
Audio
Walcownia w Katowicach
Walcownia w KatowicachFoto: Wiktor Kosecki

W 2002 roku Fabryka Cynku i Walcownia w Katowicach Szopienicach przeszła w prywatne ręce. Wstrzymano produkcję. Planowano zrównać z ziemią budynki. Na szczęście znaleźli się zwolennicy ratowania murów i historii Walcowni. Zawiązano Stowarzyszenie Byłych Pracowników Walcowni. To oni dyżurowali nocami, by dobytku nie rozkradli złomiarze. Teraz oprowadzają wycieczki po dawnych halach produkcyjnych. Atrakcją jest nadal pracująca walcarka – maszyna z 1903 roku.

– Wszystko, co tu jest, jest nowe, ale zachowane dokładnie według planów z 1903 roku. Wnętrze maszyny to orginał. Nic nie było tu zmieniane i na tym właśnie polega cała wartość tego miejsca, nie mówiąc już o tym, że jest to pierwsze muzeum hutnictwa w Polsce – mówi jeden z pracowników Walcowni.

Jak wymagania musieli spełnić niegdyś pracownicy takiego zakładu? Jaką rolę spełniały w nim kobiety? Zapraszamy do słuchania dołączonego reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Na Walcowni"
Autorka reportażu: Roma Leszczyńskiej
Data emisji: 1.07.2017
Godzina emisji: 18.45

ml

Czytaj także

"Misja Łódź". Pomoc naturalnym odruchem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 20:30
– Na polanie paliło się z pięć ognisk, czyli musieli do nas przyjść wieczorem. Czekali na nas, choć wiedzieli, że nie przyjmiemy nie wiadomo jakiej ilości ludzi. Pracowaliśmy cały dzień, do zmierzchu, bo prądu nie ma – opowiadają bohaterzy reportażu. Ostatnie zabiegi przeprowadzane są często już przy użyciu latarek-czołówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kłusem i galopem". Jubileusz toru na warszawskim Służewcu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 19:05
Tor na warszawskim Służewcu powstał dokładnie 3 czerwca 1939 roku i był w tym czasie najnowocześniejszym i największym torem wyścigów konnych w Europie.
rozwiń zwiń