Zakulisowe życie Parku Łazienkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 19:00
Przechadzając się po Parku Łazienkowskim, podziwiając go, nie zdajemy sobie sprawy jak wiele pracy wkładają w jego kształt pracownicy: ogrodnicy, ornitolodzy, architekci pejzażu.
Audio
  • Tajemnice Ogrodu Łazienkowskiego (Reportaż w Trójce)
Pałac Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Pałac Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: PAP/Jan Morek

To praca koncepcyjna, rozłożona na lata, wymagająca wyobraźni, wiedzy historycznej i przyrodniczej. Będzie to opowieść o tym, dlaczego obsadza się klomby w Łazienkach pastelowymi kwiatami, jaką nazwę będzie nosił przyszłoroczny tulipan-sadzonka, do kupienia przez odwiedzających, kto namówił pawie na ucieczkę z Ogrodu.

– Darczyńca w zeszłym roku ofiarował nam pawicę. Już po dwóch tygodniach okazało się, że jest to pawica bardzo temperamentna. Bardzo szybko zaaklimatyzowała się i zdominowała pawie, które żyją w naszym parku. Któregoś pięknego wieczoru postanowiła, że wymknie się z Łazienek na przechadzkę i dosłownie namówiła pozostałe pawie na eskapadę. Przechadzały się ulicą Bakalarską, ale na szczęście wróciły – opowiada jedna z pracownic parku.

Jakie barwy kwiatów są najbardziej "łazienkowskie"? Jak ogrodnicy parku radzą sobie z coraz częstszym brakiem deszczu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "O czym szumią drzewa? Opowieść o Parku Łazienkowskim" 
Autorka reportażu: Roma Leszczyńska
Data emisji: 19.09.2019
Godzina emisji: 18.42

Czytaj także

Mur, który nie dzieli

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 19:00
Jest pewien mur na warszawskiej Pradze ozdobiony autografem Zinedina Zidana, kiedyś znanego francuskiego piłkarza, obecnie trenera Realu Madryt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia z latarnią morską w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:00
Inżynier, fizyk i podróżnik Stefan Jacek Michalak (mieszkający od czterdziestu lat w Kanadzie) w 2001 roku kupił i wyremontował latarnię morską w Gdańsku-Nowym Porcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto może adoptować psa ze schroniska?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 19:00
Bohaterka reportażu chciała adoptować psa ze schroniska. Jak przyznaje w rozmowie z Urszulą Żółtowską-Tomaszewską mimo kolejnych wizyt w schronisku nie umożliwiano jej spacerów z wybranym psem. Pierwsze wspólne wyjście w towarzystwie wolontariuszy, opiekujących się zwierzęciem, odsuwano o kolejne tygodnie…
rozwiń zwiń