Maluszki, gdzie się wami zająć?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 19:00
Agata Tobolczyk prowadzi w Warszawie dwa miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech.
Audio
  • Jaki będzie los prywatnych żłóbków? (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/veryulissa

Oba znajdują się w mieszkaniach prywatnych, ale w różnych dzielnicach. W jednym z nich zakwestionowano prawność działania opieki, ponieważ użytkowanie lokalu nie zostało zmienione na żłobek. Przy tej okazji okazało się, że ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech jest sprzeczna z prawem budowlanym. Jeśli w drugiej instancji okaże się, że rację ma inspektor budowlany, z mapy Polski będą musiały zniknąć małe (do 25 dzieci) placówki opieki nad dziećmi do lat trzech. Tymczasem w Warszawie ze żłobkami publicznymi i takimi placówkami jest prawdziwy kłopot. Wszędzie brakuje miejsc, dlatego w tym roku urząd miasta ogłosił konkurs i finansuje miejsca w żłobkach prywatnych.

– Dlaczego ja i moje dziecko mamy być poszkodowani? Musimy cały czas słuchać wrzasków, wdychać ich spaliny i wąchać śmieci z ich koszy? Miejsc parkingowych tu nie ma, a rano dowożonych jest 20 dzieci. Przez 15 minut zablokowane są wszystkie wjazdy, a tu jest zakaz zatrzymywania się – skarży się jedna z mieszkanek kamienicy, w której znajduje się punkt opieki.

– Jest rozporządzenie odnośnie warunków lokalowych, które dotyczy żłobka i dziennego opiekuna. Ten lokal od samego początku spełniał wszystkie warunki i początkowo zarejestrowałyśmy tam żłobek. Nie mieliśmy żadnego problemu z zarejestrowaniem żłobka w tym miejscu – mówi Ewa, współwłaścicielka dziennej opieki dla dzieci mieszczącej się w budynku.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "W pewnej kamienicy"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji: 18.44

Czytaj także

Domy opieki. Rozsądna decyzja czy egoizm?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 19:00
W życiu wielu z nas przychodzi dramatyczny moment, w którym trzeba zdecydować, jak zapewnić opiekę starzejącym się, często schorowanym rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się wygrać z lekarzami?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:00
Trzeci reportaż o małżeństwie z Sosnowca, które walczy o sprawiedliwość. Siedem lat temu Bednarscy oskarżyli szpital miejski o zaniedbania, które spowodowały śmierć nienarodzonego dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziadek i ja

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 19:00
Dużo mówi się teraz o tym, że rwą się więzi rodzinne. Niewiele łączy różne pokolenia w rodzinie. W rodzinie Lisieckich tak nie jest.
rozwiń zwiń