Otwarcie nowej-starej Rotundy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 19:00
Charakterystyczny okrągły budynek przypominający koronę stojący u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich od lat 50. XX w nierozerwalnie kojarzony jest z Warszawą.
Audio
Budynek otwartej na nowo PKO Rotundy w Warszawie, wieczorem 29 listopada 2019
Budynek otwartej na nowo PKO Rotundy w Warszawie, wieczorem 29 listopada 2019Foto: PAP/Radek Pietruszka

Większości warszawiaków Rotunda kojarzy się z wybuchem gazu i z umawianiem się "pod Rotundą". Jaka jest historia tego budynku? 

– Sama historia Rotundy jest wypadkową procesu projektowania. W pierwotnym projekcie konkursowym nie było przewidywanego wolnostojącego, okrągłego obiektu. Dopiero po kilku latach prac architekci doszli do wniosku, że forma okrągłej bryły na planie walca będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem – mówi Grzegorz Mika, architekt i varsavianista. 

Dlaczego doszło do wybuchu gazu w Rotundzie? Jak wyglądała odbudowa legendarnego budynku? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Rotunda" 
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 28.11.2019
Godzina emisji: 18.43

kw/gs

Czytaj także

Opaska, która ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 19:00
Na początku września w Lublinie ruszył nowatorski program – 400 seniorów otrzymało opaskę monitorującą ich funkcje życiowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po nowotworze piersi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 19:00
Ania i Luiza znały się tylko z internetu. Pewnego dnia Ania przechodziła szpitalnym korytarzem, mijając tłum ludzi. Stanęła, zawróciła, podeszła do skulonej postaci na krześle. Luiza? – spytała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:05
Miał trzynaście lat, kiedy zachorował. Zaczęło się od zawrotów głowy, lekarz powiedział, że to na pewno powikłania po grypie jelitowej. Miesiąc później okazało się, że to rak – czwartego stopnia, nieuleczalny, glejak pnia mózgu. Jaśkowi zostało kilka miesięcy życia.
rozwiń zwiń