Wyleczyć blizny na ciele i duszy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 19:00
Jolanta Golianek jest finalistką tegorocznej nagrody Prezydenta Andrzeja Dudy "Dla dobra wspólnego", w ubiegłym roku odebrała nagrodę w kategorii Społecznik Roku tygodnika "Newsweek".
Audio
  • Jak z podniesionym czołem żyć z bliznami (Reportaż/Trójka)
Jolanta Golianek
Jolanta GolianekFoto: archiwum prywatne

W 2009 roku uległa ciężkiemu poparzeniu, uszkodzone zostało 30 proc. jej ciała. Podczas leczenia i rehabilitacji doświadczyła tego, że w Polsce pomoc dla osób poparzonych (bardzo cierpiących, oszpeconych, przechodzących wieloletnią rehabilitację, odczuwających wstyd, który izoluje od społeczeństwa) jest znikoma. Postanowiła przełamać swój lęk i nauczyć się pracować z osobami po takiej traumie. Założyła fundację Poparzeni, w której podopiecznym szuka lekarzy, rehabilitantów, terapii plastycznych, psychologów, a jednocześnie walczy z wykluczeniem społecznym i ekonomicznym osób z bliznami.

– Dorosły człowiek potrafi drugiego zabić wzrokiem. Jak ktoś się na mnie patrzy, to ja specjalnie patrzę się na tego kogoś tak długo, aż go speszę i to on przestanie i jemu zrobi się głupio. Dlaczego to mi ma być głupio? Przez to jak wyglądam? Przecież nie zrobiłam sobie tego specjalnie – mówi Pani Jolanta Golianek.

Pani Jolanta od kilku lat jeździ po Polsce i opowiada swoją historię, pokazując, że można się przełamać i mimo blizn prowadzić normalne życie. 7 grudnia w Gdyni odbyły się pierwsze w Polsce warsztaty dla osób poparzonych organizowane przez jej fundację, na których mogły one nauczyć się np. specjalistycznego makijażu maskującego, odbyła się też terapeutyczna sesja fotograficzna. Dla wielu osób było to pierwsze wyjście z czterech ścian, by porozmawiać z innymi o przeżytej traumie, ale i planach na przyszłość.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kobieta z bliznami" 
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 11.12.2019
Godzina emisji: 18.43

kw/kr

Czytaj także

Nauczyć się żyć

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:00
Siostry Opatrzności pomagają młodym kobietom wyjść z najtrudniejszych sytuacji życiowych. W Przemyślu prowadzą dom dla 40 dziewcząt, niejednokrotnie karanych lub z poważnymi problemami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AZS – to nie brzmi dumnie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 19:00
Zwykle skrót AZS odczytujemy jako Akademicki Związek Sportowy. Niestety, oznacza on także przewlekłą i nieuleczalną chorobę – atopowe zapalenie skóry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez perkusji jak bez ręki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 19:00
Jacek lubił swoją prawą rękę. Mógł się nią przywitać, napisać coś na kartce albo uderzyć pałeczką w bęben perkusyjny do rytmu.
rozwiń zwiń