Dzieciństwo w obozie. Zderzenie z bolesnymi wspomnieniami

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 19:00
Trauma 12-letniego byłego więźnia Auschwitz, Bogdana Bartnikowskiego – łącznika z Powstania Warszawskiego, którego Niemcy wywieźli wraz z matką do obozu w pierwszych dniach powstania.
Audio
  • Horror Auschwitz oczami dziecka (Reportaż/Trójka)
Bogdan Bartnikowski
Bogdan BartnikowskiFoto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

To autor wznowionej po raz piąty i tłumaczonej na wiele języków książki "Dzieciństwo w pasiakach". 88-letni były więzień Auschwitz-Birkenau godzi się na trudny dla niego wyjazd do obozu, by po 75 latach pokazać miejsca horroru widzianego oczami dziecka i przekazać wspomnienia z nadzieją, że one od niego odejdą. Dzieli się nimi także podczas licznych spotkań z młodzieżą i osobami starszymi, także w Niemczech.

– Traktuję to jako mój obowiązek, jako jednego z nielicznych żyjących byłych więźniów. Myślałem po latach, że jeśli napisze książkę, to uda mi się uwolnić od tych wspomnień, ale nie dało się. To zbyt mocne – mówi bohater reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Na pół etatu"
Autorka reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 18.41

ml

Czytaj także

Prawda o Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 17:20
– Nie możemy zapomnieć o wielkim złu, które zostało poczynione przez Niemców w Auschwitz. To sprawa nie tylko dla historyków – mówi Grzegorz Rutkowski z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń