Początki Polskiego Radia. Posłuchaj pierwszych słów w eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 19:00
1 lutego 1925 roku zainaugurowano działalność pierwszej polskiej próbnej stacji radionadawczej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NAC

Nieliczni posiadacze radioodbiorników usłyszeli wtedy słowa: "Halo! halo! Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów".

Wszystko zaczęło się od niewielkiego studia emisyjnego w Warszawie przy ulicy Narbutta 29. Oferta programowa stacji była dość ograniczona: 2 godziny dziennie przez 3 dni w tygodniu. Wszystko zmieniło się w roku 1925, kiedy to ogłoszono powstanie "Polskiego Radia" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Szczególną wagę przykładano do muzyki, także tej wykonywanej na żywo. 

Od tamtego czasu minęło już 95 lat. Na falach eteru pojawiły się niezliczone zastępy spikerów, dziennikarzy, ważnych osobistości i artystów, spośród których wielu właśnie tu rozpoczynało swoje wielkie kariery.

Jak wyglądała praca w ówczesnym radiu? Skąd nadawano? Czy były reklamy? Odpowiedzi w tym reportażu przygotowanym na 95-lecie Polskiego Radia.

Польскае радыё 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Radia początki"
Autorka reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 18.44

ml

Czytaj także

Architektoniczny cud w Augustowie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:00
"Arcydzieło" – tak o swoim projekcie kanału augustowskiego nieskromnie napisał w pamiętniku gen. Ignacy Prądzyński. Był on nie tylko wybitnym oficerem, dowódcą w wygranej bitwie pod Iganiami (10 kwietnia 1831), ale też inżynierem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bukowiec, czyli ważny punkt na mapie Karkonoszy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 11:33
W tym wydaniu audycji Grażyna Dobroń polecała wycieczkę do Ornamental Farm w Bukowcu. Dlaczego warto się tam wybrać? O tym opowiedziała Marta Mejer, jedna z pracowniczek fundacji działającej przy Parku w Bukowcu. 
rozwiń zwiń