Życie prymasa Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II na tle historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 19:03
29 lutego otwarto ekspozycję stałą muzeum Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. – Oni opowiadają o swoim życiu, o tym, co się dzieje w tym okresie w Polsce, który to okres pokazujemy. Naszego komentarza jest stosunkowo niedużo. Najważniejsi są Oni – podkreśla jeden z oprowadzających. 
Audio
  • Kardynał Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Jak ich postawy wciąż wpływają na Polaków? (Reportaż/Trójka)
Kraków 10.06.1979. I pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Nz. pożegnanie Ojca Świętego na lotnisku Balice, z lewej arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.
Kraków 10.06.1979. I pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Nz. pożegnanie Ojca Świętego na lotnisku Balice, z lewej arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Foto: PAP/Jan Morek

jan paweł II NAC 1200.jpg
Jan Paweł II – Papież Polak. Serwis specjalny Polskiego Radia

 – Ideą powstania tego muzeum jest ukazanie życia, dzieła, oddziaływania dwóch wielkich Polaków – być może największych w naszych dziejach – prymasa Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Nasze muzeum nie może równać się z podobnymi placówkami w Krakowie czy Wadowicach, jeżeli idzie o ilość pamiątek, ale dla nas ważne są idee, które oni nieśli ze sobą, czyli umiłowanie Boga, Kościoła, człowieka i narodu. To są cechy, które ich łączyły, wyróżniały. Chcieliśmy poprzez te postacie pokazać także kawał burzliwej historii Polski, począwszy od 1901 roku, czyli od urodzenia Stefana Wyszyńskiego, a zakończywszy na 2005 roku, roku śmierci Jana Pawła II – opowiada jeden z bohaterów reportażu. 

>>> Prymas Tysiąclecia – serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Te wyjątkowe 100 lat przedstawione jest w muzeum w 11 salach. Co możemy w nich zobaczyć? Jak zwiedzający odbierają muzeum? Dlaczego tu przyszli? Kim są dla nich i dla twórców muzeum Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II? 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dwóch Wielkich"
Autorka reportażu: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 09.03.2020
Godzina emisji: 18.41