Zarażeni chęcią pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 19:00
Starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i najcięższe konsekwencje choroby. Wraz z informacją na ten temat rośnie liczba młodych osób, które włączają się w różne akcje niesienia pomocy seniorom. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SpeedKingz

Do pani Grażyny zapukała sąsiadka z ofertą zrobienia zakupów. Pani Joanna napisała i wywiesiła na klatce ogłoszenie, że pójdzie do apteki lub wyjdzie z psem. Jeden z członków facebookowej grupy "Widzialna Ręka"  kucharz  proponuje zakupy i ugotowanie z nich czegoś do jedzenia, oczywiście za darmo. Z godziny na godzinę przybywa ofert pomocy potrzebującym, dzięki którym nie tylko pewnie uda się zminimalizować ryzyko masowych zakażeń, ale także zbudować trwalsze więzi społeczne, na przykład między sąsiadami.

– Mam wrażenie, że to, że osoby starsze ciągle wychodzą, czy to do sklepu, czy apteki, to z jednej strony nieświadomość, ale z drugiej wina nas młodych. Wczoraj zaczepiłam jedną starszą panią w warzywniaku i spytałam "co pani tutaj robi?". Powiedziała mi wprost, że ma męża po wylewie, którym musi się zajmować i syna, który nie kwapi się, by do niej przyjechać. Poprosiłam sprzedawczynię w sklepie, aby dała mi kawałek kartki. Zapisałam swój numer i powiedziałem, żeby w razie potrzeby do mnie dzwonić – mówi jedna z bohaterek reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Bakcyl pomagania"
Autor reportażu: Jakub Tarka 
Data emisji: 17.03.2020
Godzina emisji: 18.44

ml/kr

Czytaj także

NIEferie – jak zadbać o siebie i rodzinę w trakcie epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:00
Czwartek 12 marca był pierwszym dniem, który dla dzieci nie rozpoczął się dźwiękiem budzika. W obliczu wyjątkowej sytuacji, która ogarnęła cały kraj, zarówno one, jak i dorośli muszą spędzać jak najwięcej czasu w domowym zaciszu, co skłania do zadawania pytań o sposób zagospodarowania nadprogramowych godzin z naszymi najbliższymi oraz jakość nauki online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Przydacz: akcja "LOT do domu" będzie prowadzona dopóki będzie taka potrzeba

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:27
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na antenie Programu 3 Polskiego Radia powiedział, że akcja "LOT do domu" będzie prowadzona, dopóki będzie taka potrzeba. Do tej pory na stronie lotdodomu.com zarejestrowało się 30 tysięcy osób, a 5 tysięcy już wróciło do kraju.
rozwiń zwiń