Nawet najstarsi nie pamiętają tak suchej Biebrzy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:58
Wiosna nad Biebrzą zwykle jest mokra i gwarna. Buchająca zieleń, rozśpiewane ptaki, szum wody… Jednak w tym roku jest inaczej.
Audio
  • Biebrza sucha jak nigdy wcześniej. Jak możemy ją ratować? (Reportaż w Trójce)
W Biebrzańskim Parku Narodowym
W Biebrzańskim Parku NarodowymFoto: shutterstock.com/JanBeZiemi

Biebrza po raz pierwszy od czasu prowadzenia obserwacji nie wylała. – Najstarsi tego nie pamiętają. Jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji – mówi Piotr Dąbrowski, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Rozlewiska są suche i panuje na nich cisza. Największy Park Narodowy w Polsce w zeszłym tygodniu płonął. Dlaczego jest tak sucho? – To część katastrofy klimatycznej. Działamy bardzo kiepsko, jeżeli chodzi o reagowanie na sygnały. O tym, że zmniejszanie retencji wody może nam zaszkodzić, o ochronie mokradeł naukowcy mówili już od bardzo dawna. Ta wiedza była już 30-40 lat temu. Dopiero gdy dotyka to nas bezpośrednio, gdy jesteśmy zagrożeni kryzysem żywnościowym, zastanawiamy się co zrobić – ubolewa dr Wiktor Kotowski, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

No właśnie. Co zrobić? Czy możemy jakoś to naprawić? – Jest trochę za późno, by zareagować, nie przekształcając krajobrazu, więc trzeba go z powrotem naprawić. Przede wszystkim musimy zaprzestać kolejnych melioracji. Jeżeli w obrębie naszej działki rolnej czy ogrodu mamy rów odwadniający, wystarczy umieścić przeszkodę, która podpiętrzy wodę, o ile woda tam jeszcze jest – odpowiada biolog. 

To obowiązek samorządów. A co możemy zrobić my w swoich domach, by zapobiec katastrofie, a przynajmniej ją opóźnić? Autorka reportażu zapytała o to m.in. swoją znajomą – Gdy przygotowywałam sałatę na obiad, myłam ją do miski w zlewie, a później tę wodę wylałam do Ziemi. Byłam zdziwiona, jak dużo tego było. Są takie metody i pewnie będziemy musieli się ich nauczyć.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Wszędzie sucho"
Autorka reportażu: Ewelina Karpacz-Oboładze
Data emisji: 29.04.2020
Godzina emisji: 18.42

kr

Czytaj także

Woreczki ryżu na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:00
Wielkopostną akcję charytatywną "Woreczek ryżu dla Kenii" wymyślili osiem lat temu studenci należący do Wspólnoty Porcjunkula przy klasztorze oo. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarażeni chęcią pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 19:00
Starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i najcięższe konsekwencje choroby. Wraz z informacją na ten temat rośnie liczba młodych osób, które włączają się w różne akcje niesienia pomocy seniorom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpital dla jeży. Jak skutecznie pomagać tym zwierzętom?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 19:05
Pierwszym pacjentem szpitala był jeż z nadwagą. Czy to możliwe, żeby dzikie zwierzę było otyłe? – Nie. Oczywiście, że nie. Był gruby, bo utuczyli go ludzie – odpowiada pani Małgorzata Szwed. Było to w 2010 roku. – Jeże, jak nie muszą polować, po prostu jedzą i śpią. Są bardzo pragmatyczne. Teren jednego jeża w naturze to przynajmniej pięć hektarów i w nocy przechodzi on wiele kilometrów – dodaje Oktawian Szwed.
rozwiń zwiń