Świat się zatrzymał. Czy zwierzęta się cieszą?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 19:00
Pandemia i związane z nią obostrzenia wpływają nie tylko na człowieka, lecz także na dziko żyjące zwierzęta. Ostatnio coraz częściej słyszymy o sarnach czy łosiach, które nieniepokojone przez ludzi wchodzą na tereny, na które od lat się nie zapuszczały.
Audio
  • Jak zmieniło się życie dzikich zwierząt w czasie pandemii? (Reportaż/Trójka)
Dziki przy przeprawie promowej Karsibór, 8 maja 2020 w Świnoujściu
Dziki przy przeprawie promowej Karsibór, 8 maja 2020 w ŚwinoujściuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Spacerują po obrzeżach miast (np. uliczkami Zakopanego), wchodzą na osiedla. Leśnicy mówią, że nie pamiętają takiego zachowania łani, niedźwiedzi czy żubrów. Wystarczyło kilka tygodni, by zwierzęta pozbyły się strachu, by w dzień przychodziły tam, gdzie do tej pory można je było spotkać tylko nocą. Czy pandemia trwale wpłynie na świat zwierząt, czy to tylko chwilowa zmiana?

Autor reportażu wraca do przyrodnika dra Irka Kaługi z Siedlec. Jego Grupa Ekologiczna walczy od lat, by zaprzestano strzelania do "naszych" bocianów w Libanie (jest to tam rodzaj nielegalnego, ale powszechnego sportu narodowego). Dr Kaługa widzi zmiany w zachowaniu zwierząt w jego okolicy, cieszy się, że z powodu epidemii zaprzestano polowań także w Libanie – zdecydowanie więcej bocianów przeżyje drogę do Polski. Opowiada również o tym, co udało się zdziałać polskim przyrodnikom na miejscu w Libanie w kwestii uświadamiania społeczeństwa. Przed 6 laty w Bieszczadach grupa dziennikarzy tropiła niedźwiedzie, leśnicy i naukowcy opowiadali o ich zwyczajach i spotkaniach z nimi. Czy dziś, w związku z tym, że w lasach jest nas mniej, łatwiej natknąć się na niedźwiedzia? Opowiada jeden z najbardziej znanych bieszczadzkich leśników Kazimierz Nóżka. Nie widzi szczególnych zmian w zachowaniu bieszczadzkiej zwierzyny, to za krótki czas, by wpłynął trwale na jej zachowania. W Bieszczadach i bez pandemii łatwo zaobserwować i spotkać zwierzęta na swojej drodze. To w naturze. A jak zachowują się zwierzęta w warszawskim ZOO – przyzwyczajone do towarzystwa człowieka? 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Zwierzęta się cieszą?"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 18.41


Czytaj także

Codzienność licznej rodziny w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:00
Bernadetta i Andrzej Twarowscy mają dziewięcioro dzieci. Najstarszy syn Stefan ma 16 lat, najmłodszy Antek ma 3 lata. Jak zorganizować życie tak licznej rodziny w czasie pandemii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 19:00
W całej Polsce obowiązują zakazy mające zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Damy radę". Jak małe firmy walczą o przetrwanie?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 19:00
W czasie pandemii większość aktywności została z konieczności zawieszona. Małe firmy, które świadczyły usługi dla hobbystów, prowadziły restauracje czy agroturystykę dziś stoją na granicy upadłości.
rozwiń zwiń